Malé vítězství Šlachty? Výbor bude ve čtvrtek, zařídil to poslanec ANO

VÁLKA UVNITŘ POLICIE

Malé vítězství Šlachty? Výbor bude ve čtvrtek, zařídil to poslanec ANOAKTUALIZOVÁNO
Místopředseda sněmovního Výboru pro bezpečnost Bronislav Schwarz. Foto: Reprofoto: Česká televize
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Tento čtvrtek proběhne kvůli situaci uvnitř policie zasedání sněmovního Výboru pro bezpečnost. O svolání výboru rozhodl jeho místopředseda Bronislav Schwarz (ANO). Schwarz zároveň oznámil, že jednání výboru bude otevřené. Přání vystoupit před sněmovním výborem v pondělí vyjádřil odcházející šéf ÚOOZ Robert Šlachta a několik dalších policistů z elitního útvaru.

Schwarz řekl, že výbor svolal na žádost poslanců a informoval o tom jeho předsedu Romana Váňu (ČSSD), který je nyní v zahraničí. Také koaliční KDU-ČSL podle dnešního vyjádření svého předsedy Pavla Bělobrádka považuje za nezbytné, aby se k situaci v policii výbor sešel.

Čtěte také: Překvapený šéf výboru: Místopředseda za ANO jednal za mými zády

Pozvánku na jednání výboru podle místopředsedy Schwarze dostal odcházející šéf ÚOOZ Robert Šlachta, šéf ostravské expozitury elitního útvaru Jiří Komárek a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Schwarz to uvedl na úterní tiskové konferenci s dovětkem, že jednání výboru bude veřejné.

To, že jednání výboru svolal poslanec ANO, jehož stranický šéf Andrej Babiš se veřejně bije za Roberta Šlachtu, pochopitelně vzbudilo určité otazníky. Schwarz nicméně namítá, že při svolávání výboru postupoval podle zákona. Bezpečnostní výbor totiž může svolat jeho předseda, případně i místopředsedové. Schůzi může iniciovat také skupina nejméně šesti členů výboru.

Zeman se ve středu sejde s Babišem i Chovancem

K situaci uvnitř policie se v úterý vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Ten oznámil, že se ve středu setká s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Probere s nimi jejich neshody nad reorganizací policie, která vyvolala roztržku v koalici. „Den na to uspořádám tiskovou konferenci, kde vyjádřím své stanovisko,“ řekl Zeman.

Prezident zároveň nevyloučil, že se zúčastní červencového zasedání Bezpečnostní rady státu. „Dostavím se na ni, abych se pokusil poněkud zklidnit situaci,“ poznamenala hlava státu.

Propojení policie s podsvětím a ‚brutální‘ úniky informací

Šlachta by chtěl před poslanci otevřít téma možného propojení policejních špiček a lidí z podsvětí. „Beru to jako poslední instanci. Důvěra je pouze v tento orgán,“ citovala Šlachtu ohledně schůze výboru Česká televize. Šlachta chce podle ČT poslance seznámit s informacemi, „které by měly být probrány a které by měly být v kontextu s reorganizací, která se v současné době spustila“.

Čtěte také: Válka policajtů graduje: Tuhý ‚brutálně‘ pouštěl informace, tvrdí ÚOOZ

Přání vystoupit před poslanci kromě Šlachty v pondělí vyjádřil i šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. Policejní prezident Tomáš Tuhý je totiž podle něj podezřelý z „brutálního“ úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti. Sněmovnímu bezpečnostnímu výboru chce proto předložit důkazy, které prý svědčí o tom, že policie se nereorganizuje kvůli zkvalitnění práce, ale aby byl odstaven Šlachta.

Komárek uvedl, že se na sněmovní výbor obrací proto, že nevěří Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Funkcionáři GIBS se totiž podle Komárka pokusili proniknout do spisu ohledně kauzy s krycím názvem Vidkun. V jejím rámci ÚOOZ zasahoval loni v říjnu v Olomouckém kraji. V případu jde o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů. Obviněni v něm byli dva vysoce postavení policisté.

Tuhý: Je to nebývalý účelový nátlak

Policejní prezident Tuhý stejně jako ministr vnitra Milan Chovanec se nicméně vůči těmto obviněním ohradili. Tuhý to pokládá za „nebývalý účelový nátlak“ končícího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty a jeho příznivců, kteří se snaží zvrátit rozhodnutí o reorganizaci policie. A v úterý podal kvůli tomuto nařčení trestní oznámení.

Čtěte také: Tuhý: Jde o účelový nátlak a moji dehonestaci. Proč to řeší média, a ne GIBS?

Chovanec pro změnu uvedl, že pokud má někdo podezření na pochybení uvnitř policie, má se obrátit na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), a ne na novináře.

Nad obviněním z „brutálního“ úniku informací se ostatně pozastavil i prezident Miloš Zeman. „Zaujala mě ta formulace brutální únik informací. Únik informací je buď velký, nebo malý, ale ještě v životě jsem neslyšel, že by byl brutální,“ řekl k tomu Zeman při své účasti na sjezdu Československého svazu bojovníků za svobodu.

Současné spory souvisí s takzvanou reorganizací policie, která v posledních dnech vyvolala i koaliční roztržku. Reorganizace počítá se sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru do Národní centrály boje proti organizovanému zločinu. Šlachta, který s reorganizací nesouhlasí, kvůli tomu oznámil odchod do civilu. Odejít od policie by měl do konce června.

Čtěte také: Rezignaci nestáhnu a za Babiše kandidovat nebudu, ujišťuje Šlachta

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články