1 Vozový park islamistů posílil

Islamisté ukořistili 2300 iráckých vozů Humvee

, NOVÉ

Témata:

Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) ukořistili irácké armádě více než dva tisíce armádních vozidel Humvee. Stalo se tak v červnu roku 2014, když islamisté zahájili mohutnou ofenzivu v Iráku a vyhnali vládní jednotky z dvoumilionového města Mosul na severu země. V neděli to přiznal irácký premiér Hajdar Abádí.

„Při kolapsu Mosulu jsme ztratili mnoho zbraní. Jen v samotném Mosulu jsme přišli o 2300 vozidel Humvee,“ řekl v neděli premiér v rozhovoru pro iráckou státní televizi. O tom, proč se premiér o ztrátě cenných vozidel zmínil až teď, média nehovoří.

Vyčíslit celkovou škodu jde jen obtížně, protože cena jednotlivých Humvee se liší. Odvíjí se například od toho, jak moc je vozidlo obrněné a jakou má výbavu. Například v minulém roce americké úřady podle britského listu The Guardian nabídly Iráčanům koupi 1000 vylepšených vozidel typu Humvee za cenu 579 milionů dolarů. To je více než půl milionu dolarů (přibližně 14 milionů korun) za kus. 

Kromě finančních škod však ztráta výkonných vozidel představuje ještě jeden (pravděpodobně mnohem horší) problém – islamisté je teď mohou podle libosti využívat ke svým vojenským operacím v Iráku a Sýrii. Více vozidel umožňuje vyšší mobilitu a vyšší mobilita umožňuje efektivnější útlak obyvatel na obsazených územích.

Hummery známé rovněž jako Humvee jsou terénní vozidla, která primárně využívají ozbrojené síly Spojených států. Název Humvee dali vozidlu vojáci a vznikl zkomolením zkratky HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle-Vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo). Vozidla Humvee nahradila přesluhující Jeepy Willys, které Američané používali ještě dlouho po skončení druhé světové války. Zvláštním milovníkem těchto aut je Arnold Schwarzenegger, který jich vlastní pět. 

Čtěte také: Islamisté zabili v Iráku desítky lidí, zaútočili na konzulát USA

Těla bez ledvin. Irák obvinil IS z obchodu s orgány

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.