Už budu psát jen o módě, říká ‚neposlušný‘ novinář mučený Hamásem

Raději nekonfliktně

Už budu psát jen o módě, říká ‚neposlušný‘ novinář mučený HamásemNOVÉ
Palestinský novinář Ajman al-Aloul na starším snímku. Foto: Reprofoto: YouTube.com/ayman aloul
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Přestože politické a militantní hnutí Hamás často obviňuje Izrael z údajného útisku Palestinců, faktem zůstává, že ani ono samo se svými lidmi nejedná v rukavičkách. Například letos na začátku roku palestinská policie kontrolovaná Hamásem na několik dní zadržela dvojici novinářů, kteří dlouhodobě kritizují neuspokojivou situaci v Pásmu Gazy. Jeden z novinářů, který byl při výslechu mučen, po propuštění řekl, že už se radši nebude zajímat o politiku, ale o „sport, literaturu a módu“.

Palestinští novináři Ajman al-Aloul a Ramzi Herzalláh dlouhodobě poukazují na dopady vlády Hamásu na obyčejné lidi v Pásmu Gazy. Na sociálních sítích a v médiích publikovali například snímky, na nichž prostí Palestinci prohrabují kontejnery, aby našli nějaké jídlo. Jindy pro změnu poukazovali na skutečnost, že elektřina v některých oblastech funguje jen tři hodiny denně a plyn do sporáků se rozdává jen na příděl.

Jejich kritika vlády Hamásu, který palestinské oblasti kontroluje od roku 2007, ostatně zapříčinila i jejich zatčení na začátku letošního roku, kdy dvojice novinářů strávila osm dní na policejní stanici. Novinář Ajman Al-Aloul po propuštění řekl izraelskému listu Haaretz, že ho policisté během výslechů bili a nutili ho sedět celé hodiny a dny na malých nepohodlných židlích. Podobné metody potvrdil i druhý žurnalista Ramzi Herzalláh.

Zatímco Herzalláh po propuštění nechtěl o ničem mluvit, Ajman al-Aloul novinářům řekl, že po zkušenostech z policejní stanice se z něho stal „nový člověk“. Ve své práci podle vlastních slov už nikdy nebude řešit politiku a zaměří se spíše na témata jako je „sport, jídlo, literatura a móda“. „Rozhodl jsem se, že už nikdy nebudu mluvit o celkové situaci. Projít tím vším bylo velmi obtížné,“ řekl izraelskému serveru Haaretz.

Za provoz restaurace tisíc dolarů

Odpor proti vládě Hamásu v Pásmu Gazy se ale neomezuje jen na dva dočasně zadržené novináře. Hnutí musí v poslední době čelit zvýšené nevoli ze strany prostých Palestinců, kterým se nelíbí, že Hamás před nedávnem zvýšil daně. Například cena cigaret stoupla o 10 % a majitelé kaváren a restaurací musí nově odvádět roční licenční poplatek ve výši tisíce dolarů (necelých 25 tisíc korun).

Zvýšení daní vyvolala potřeba vlády vyplácet tisíce státních zaměstnanců a investovat do rekonstrukce území, které bylo silně poškozeno během izraelské operace Ochranné ostří z léta 2014. Během operace bylo zničeno či poškozeno sto tisíc domů, z nichž většinu se dodnes nepodařilo opravit a poničena byla i velká část infrastruktury.

K operaci Ochranné ostří má ostatně osobní vztah i jeden ze zadržených novinářů. Ajman al-Aloul v létě 2014 odstartoval takzvanou „Rubble bucket challenge“, aby upozornil na humanitární dopady izraelské operace. Parodoval tak známou kampaň „Ice bucket challenge“, přičemž slovo „ice“ (led) nahradil slovem „rubble“ (sutiny).

Z ankety mezi Palestinci, jejíž výsledky zveřejnil server Haaretz, vyplynulo, že 41 % obyvatel Pásma Gazy by si přála emigrovat do zahraničí. Podobně jsou na tom obyvatelé Západního břehu Jordánu, kterých by chtělo emigrovat 24 %. Hamás ale tato data stejně jako všechnu další kritiku odmítá přijmout a vinu svádí na údajně konspirační politiku Izraele, Egypta a dalších států.

Čtěte také: Hamás zajal izraelského armádního delfína. Špehoval u Gazy

Vyšetřovatel OSN v Palestině rezignoval. Izrael mu dva roky neudělil vízum

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články