Putina už Obama nezajímá. Teď spoléhá na Trumpa
Diplomatická roztržka
Rusko podle prezidenta Vladimira Putina v reakci na kroky Spojených států nikoho nevyhostí, informovala o tom agentura RIA Novosti. Děti amerických diplomatů pozval Putin do Kremlu na jolku. Ruská diplomacie a její šéf Sergej Lavrov přitom navrhovali jako reakci vyhostit 35 amerických diplomatů a rovněž uzavřít dvě budovy využívané Američany v Moskvě.
„Nesnížíme se na úroveň „kuchyňské diplomacie“ a nebudeme přijímat odvetná opatření v podobě vypovězení amerických diplomatů a omezování jejich přístupu do rekreačních míst,“ prohlásil Putin v reakci na krok Washingtonu. Místo toho pozval „všechny děti amerických diplomatů akreditovaných v Rusku na novoroční a vánoční oslavy do Kremlu“.
Washington ve čtvrtek oznámil, že uvalil na Moskvu sankce a rovněž vypověděl 35 ruských diplomatů. Souvisí to s americkými obviněními, že se Rusové snažili ovlivnit prezidentské volby v USA ve prospěch Donalda Trumpa.
Americké sankce jsou podle Putina dalším krokem, jak podkopat vzájemné vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Jak Putin uvedl, je mu líto, že administrativa Baracka Obamy zakončuje svůj mandát tímto způsobem. Americkému prezidentovi a jeho rodině přesto popřál vše dobré do nového roku. Stejné přání adresoval i Donaldu Trumpovi, jeho rodině a rovněž i všem Američanům. Další kroky prý zváží až v reakci na to, jak bude postupovat nová administrativa prezidenta Donalda Trumpa, který nastoupí do funkce 20. ledna. Putin nicméně doufá, že po jeho nástupu do úřadu budou podniknuty kroky ve vylepšení vztahů mezi USA a Ruskem.
Lavrov v televizním projevu v pátek uvedl, že konkrétně Putinovi navrhl vyhoštění 31 zaměstnanců americké ambasády v Moskvě a čtyř diplomatů z generálního konzulátu USA v Petrohradě. Dále by američtí diplomaté nemohli využívat rekreační zařízení na předměstí Moskvy a skladiště jižně od ruské metropole. To ale následně Putin odmítl.
Obvinění, která USA vznesly proti Rusku, jsou podle šéfa ruské diplomacie nepodložená. Ruští představitelé včetně Putina v minulosti nařčení ze zásahů do voleb opakovaně odmítali. Spojené státy v rámci sankčních opatření rovněž zablokovaly ruskému personálu přístup do dvou komplexů vlastněných ruskou vládou v New Yorku a ve státě Maryland, další sankce míří na ruskou civilní tajnou službu FSB a vojenskou rozvědku GRU. Vypovězení ruští diplomaté dostali 72 hodin na to, aby Spojené státy opustili. Podle Putina stráví vypovězení ruští diplomaté novoroční svátky se svými rodinami a přáteli v Rusku.
Trump s Putinem zatím jednat nechce
Budoucí prezident Spojených států Donald Trump se nechystá k žádnému bezprostřednímu jednání s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem kvůli protiruským sankcím, které ve čtvrtek vyhlásily USA. Dnes to sdělil Trumpův štáb s tím, že Trumpovou prioritou zůstává schůzka se zástupci amerických tajných služeb. „V plánu v tuto chvíli nic není. Prioritou je, aby zvolený (americký) prezident dostal příští týden nové informace od tajných služeb,“ uvedl Trumpův mluvčí Sean Spicer.
Od zpravodajců se chce Trump dozvědět nové podrobnosti o hackerských útocích a údajném vměšování Ruska do amerických voleb, ze kterého Washington obvinil Moskvu. Rusko takováto nařčení opakovaně odmítlo.Televizní stanice CNN s odvoláním na americké činitele již dříve v pátek informovala, že ruské úřady rozhodly o uzavření angloamerické školy v Moskvě. Uzavřenou školu navštěvují děti zaměstnanců americké, britské a kanadské ambasády a také dalších anglicky mluvících cizinců žijících v metropoli. Uzavření školy je tak zřejmě jediným odvetným opatřením ze strany Moskvy.