Brusel nebo Londýn? Válka v Cameronově kabinetu vypukla naplno
Boj o Brexit
Referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii se odehraje sice až 23. června, kampaň přesvědčující nerozhodnuté voliče nabrala ale už v těchto dnech na intenzitě a to i v samotném vládním kabinetu. Britský premiér David Cameron se svými veřejnými vystoupeními snaží přesvědčit občany k setrvání v EU, rizika plynoucí z opuštění tohoto společenství naposledy sepsal v článku pro list The Telegraph. Proti takovýmto argumentům stojí ale i mnozí členové Cameronovy strany. Proti nedemokratickému uspořádání Evropy vystoupil v rozhovoru pro stejné noviny i ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Iain Duncan Smith.
Proti opuštění EU hovoří podle Camerona kromě ideových hodnot i zásadní ekonomické aspekty. Premiér se rovněž domnívá, že postavení Velké Británie mimo unii by navíc mohlo zásadně zhoršit vzájemný obchod mezi oběma stranami. Výrazně ohroženy by tak mohla být nejen nabídka pracovních míst pro Britské občany mimo svou vlast, ale také rodinné úspory v některých zahraničních bankách.
„Vysvětlím vám, co bude znamenat váš hlas pro setrvání v EU. Náš obchod s reformovanou unii dále poroste. S našimi partnery budeme i nadále spolupracovat na větší bezpečnosti naší země i celého společenství. Británie se bude podílet na utváření pracovního trhu s více než 500 miliony lidí. Budeme se moci vyjadřovat k otázkám, které se přímo dotýkají budoucnosti nás všech. To jsou pozitiva hlasování pro setrvání,“ napsal Cameron.
Naopak opuštění Evropské unie označuje premiér jako velmi špatné rozhodnutí. Takový postup by totiž zásadně omezil další spolupráci jeho země s ostatními státy. Ohrožen by podle něj navíc nebyl pouze obchod přímo s Evropskou unií, Velká Británie by se totiž musela na zóně volného obchodu samostatně domlouvat i s dalšími zeměmi jako jsou Spojené státy americké nebo Turecko.
Opačný názor ovšem zastává vlivný člen vládnoucí konzervativní strany a její čestný předseda Iain Duncan Smith. Evropská unie se podle jeho slov výrazně odchýlila od svých původních ideálů a nyní směřuje spíše k větší byrokracii než boji za svobodnou společnost. Právě díky tomuto trendu by mělo být pro britské občany vystoupení z unie lepší variantou.
„Copak jsem jediný, kdo se cítí výrazně znepokojen vzrůstajícím vlivem Velkého bratra? Musím se obrátit na svou vládu a říci jim, že by bylo dobré odejít. Nemyslím si, že současná situace je něco, kvůli čemu moji předkové bojovali v druhé světové válce. Ti lidé tenkrát válčili za demokracii,“ prohlásil Smith.
Důvodem k setrvání v rámci mezinárodního společenství prý nejsou ani nedávné ústupky, které britský premiér vyjednal na summitu s ostatními představiteli EU. Silný politik, za kterého se údajně Cameron považuje, měl při těchto rozhovorech pro Velkou Británii vyjednat výsadnější postavení a nespokojit se s pouhými reformami pracovního trhu.
Otázka takzvaného „Brexitu, tedy vystoupení Velké Británie z EU, budí v ostrovní zemi výraznou pozornost. Premiér Cameron se za pomocí svých spolupracovníků snaží přesvědčit veřejnost o tom, že podobná spolupráce bude pro jeho občany výhodná i nadále. S kritikou těchto snah se ovšem neozývají pouze odpůrci EU, jako je předseda Strany nezávislosti Spojeného království Nigel Farage, ale i někteří premiérovi straníci. K táboru zastánců odtržení od unie se kromě Smithe nedávno přidal i vlivný londýnský starosta Boris Johnson.