‚Polofašoidní havlisté mají 10 minut.‘ Vyvadil naletěl na Facebooku

Jak napálit rusofily v Česku

‚Polofašoidní havlisté mají 10 minut.‘ Vyvadil naletěl na FacebookuNOVÉ
Jiří Vyvadil v České televizi Foto: Repro: CT24
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Síla sociálních sítí se nemá podceňovat. Své o tom ví samozvaný velitel a šéf spolku Přátelé Ruska v ČR Jiří Vyvadil poté, co se stal terčem internetových trollů. Ty v různých skupinách na Facebooku předstírali sympatie a podporu prorusky smýšlejícím, což odhalilo groteskní pozadí těchto hnutí, kdy se Vyvadil pasoval na „velitele v době války“.

Skupiny „Neprojdou“ nebo „ZASTAVÍME AMERICKÝ KONVOJ!“ se začínají v posledních dnech plnit více či méně nenávistným obsahem vůči plánovanému průjezdu amerického konvoje Českou republikou. Zatímco některé příspěvky jsou psané skutečnými prorusky smýšlejícími občany, množství těch, které napsali tzv. trollové, se začíná exponenciálně množit.

O víkendu si na účet bývalého poslance a senátora Jiřího Vyvadila, současného šéfa Přátel Ruska v ČR, „zatrolloval“ Jaroslav Cerman. Ten se předstíranými sympatiemi vetřel do Vyvadilovy přízně. Vyvadil a jemu věrní v současnosti podobné proruské skupiny zakládají a sami je pak moderují.

 

Ve skupině „Neprojdou“ pak Cerman několikrát na oko kritizoval „fašisty z Majdanu“ nebo „havlistické šmejdy“, což stačilo, aby si ho Vyvadil určil jakožto svého zástupce. Nutno dodat, že se tak stalo za podpory stovek trollů, kteří se po vzoru Cermana vyjadřovali schválně až extrémně prorusky, což se Vyvadilovi zalíbilo a na Cermanovo napálení skočil se vší parádou.

„Jaroslave, je válka, ale šéf může být jen jeden. Vy a kolega jste zástupci velitele,“ napsal Vyvadil jako z vojenského hlášení Cermanovi. „Velitelem jsem já, ale rozhodli jste to ráno Vy sami. Věci půjdou dobře. Naskakují členové ze skupin, které jsem založil.“

Český Breivik podobný Bakalovi

Po odhalení Cermanovy recesistické identity se ale Vyvadil nezalekl a o konspiracích a protiruském spiknutí se rozepsal v několika dalších příspěvcích. „Klobouk dolů před Jaroslavem Cermanem. Tu mě označoval na svém profilu za rusofoba, za rasistu, a samozřejmě vytvořil i onen obrázek s kolem. Takový český Breivik, mimochodem, podobá se Bakalovi. Profesionál. Přicházely četné informace o tom, kdo to je,“ stěžuje si na síti Vyvadil.

„Takže dávám 10 minut všem stoupencům tohoto polofašistického havlisty, aby opustili naše řady. Už 39 z nich bylo zablokováno,“ psal plamenně na skupinu Neprojdou Jiří Vyvadil.

K Cermanovi se přidaly také další internetové osobnosti jako je např. Jakub Horák. Ten ve skupině „ZASTAVÍME AMERICKÝ KONVOJ!“ recesisticky nabízel vytvoření propagandistických plakátů. Tomáš Baldýnský, vedoucí producent filmového centra České televize, se pak v diskuzi nechal s nadsázkou slyšet, že „z pozice osvětlovače se bude pokoušet zaujatost ČT vůči Rusku mírnit“.

„Ono se to celé stalo vlastně náhodou. Už nějakou dobu si dělám z Jiřího Vyvadila legraci, protože celá jeho snaha mi přijde směšná, šílená a hloupá. Jeho věčné svalování všeho zlého na USA mě vedlo k vytvoření obrázku s kolem,“ řekl pro ECHO24.cz Jaroslav Cerman. „O několik dní později se mě na mé zdi Jiří Vyvadil zeptal, zda jsem s ním, nebo proti němu. Začal jsem si z něj dělat srandu, že moc chci být jeho přítel, jenže to vzal vážně. Byl mnou a přáteli dojat, a tak založil skupinu NEPROJDOU, která měla organizovat blokování průjezdu amerického konvoje, s tím, že já i Robyn Kvapyl jsme dobří chlapi a budeme administrátoři.“

„Já pak s ním začal „jednat“. Ač jsem byl odhalen, dal se přesvědčit a jmenoval mě svým zástupcem ještě jednou. Mazal jsem příspěvky lidí, co byli evidentně Vyvadilovci, pozval do skupiny přátelé a začali jsme tam dělat chaos, který já jsem na oko řešil,“ dodal Cerman.

Čtěte také: Ruská ambasáda perlí o konvoji: Česká média lidem vyhrožují

Tanky? Ne, děkuji! Rusové mlží o českém ‚vítání‘ konvoje

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články