2 Dočká se Leonardo?

Oscarovým nominacím vládne Revenant s DiCapriem

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Americká Akademie filmového umění a věd zveřejnila nominace na Oscary. Vysloužily si je favorité v čele s Marťanem, Mostem špionů, Šíleným Maxem nebo romantickým dramatem Carol. Nejvíce nominací si ale odnesl film Revenant Zmrtvýchvstání, který může uspět ve dvanácti kategoriích. Zklamání naopak zažilo Tarantinových Osm hrozných s pouhými dvěma nominacemi.

Naději na deset sošek drží Šílený Max: Zběsilá cesta, sedm cen může získat sci-fi drama Marťan s Mattem Damonem a šest tři snímky: Spotlight, Most špionů a Carol.

V nejprestižnější kategorii nejlepší film bylo za rok 2015 nominováno osm snímků: Sázka na nejistotu, Most špionů, Brooklyn, Šílený Max: Zběsilá cesta, Marťan, Revenant Zmrtvýchvstání, Pokoj a Spotlight.

Nejslavnější filmové ceny budou předány již po 88. a to 28. února v Kodak Theatre v Los Angeles. Večerem provede herec Chris Rock, který ceremoniál uváděl již roku 2005.

Oscara za nejlepší režii si odnese buď Mexičan Alejandro González Iñárritu, který vyhrál už loni s Birdmanem, Adam McKay, George Miller, Lenny Abrahamson nebo Tom McCarthy.

V kategorii herec v hlavní roli se o cenu utká Bryan Cranston, Matt Damon, Leonardo DiCaprio, Michael Fassbender a Eddie Redmayne, který Oscara vyhrál loni za ztvárnění Stephena Hawkinga ve snímku Teorie všeho. V kategorii hereček pak Cate Blanchettová, Brie Larsonová, Jennifer Lawrencová, Charlotte Ramplingová a Saoirse Ronanová.

Ve vedlejších kategoriích je nominován Christian Bale, Tom Hardy, Mark Ruffalo, Sylvester Stallone a Mark Rylance. Co se hereček týče, Oscara si může odnést Jennifer Leighová, Rooney Maraová, Rachel McAdamsová, Alicia Vikanderová nebo Kate Winsletová.

V souvislosti s hereckými nominacemi se objevují kritické hlasy, že podruhé za sebou byli nominovaní pouze herci bílé pleti.

Cenu za nejlepší adaptovaný scénář si odnese buď Sázka na nejistotu, Brooklyn britského spisovatele Nicka Hornbyho, Carol, Marťan nebo Room. V kategorii originální scénář pak soutěží Most špionů, Ex Machina, animák V hlavě, Spotlight a životopisný film Straight Outta Compton.

Z cizojazyčných filmů Akademii nejvíce zaujal francouzský Mustang, maďarský Son of Saul, jordánský Pho či dánské War. Český zástupce, Domácí péče s Alenou Mihulovou a Bolkem Polívkou, se mezi nominovanou pětku nedostala.

V kategorii nejlepší animovaný snímek bude o zlatou sošku usilovat Anomalisa, Chlapec a svět, V hlavě, Ovečka Shaun a japonský snímek Omoide no Marnie.

Oscarové nominace za rok 2015

 • Nejlepší film roku: Sázka na nejistotu, Most špionů, Brooklyn, Šílený Max: Zběsilá cesta, Marťan, Revenant Zmrtvýchvstání, Room, Spotlight
 • Nejlepší režie: Alejandro González Iñárritu, Adam McKay, George Miller, Lenny Abrahamson, Tom McCarthy
 • Nejlepší herec v hlavní roli: Bryan Cranston, Matt Damon, Leonardo DiCaprio, Michael Fassbender, Eddie Redmayne
 • Nejlepší herečka v hlavní roli: Cate Blanchettová, Brie Larsonová, Jennifer Lawrencová, Charlotte Ramplingová, Saoirse Ronanová
 • Nejlepší herec ve vedlejší roli: Christian Bale, Tom Hardy, Mark Ruffalo, Sylvester Stallone, Mark Rylance
 • Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Jennifer Leighová, Rooney Maraová, Rachel McAdamsová, Alicia Vikanderová, Kate Winsletová
 • Nejlepší adaptovaný scénář: Sázka na nejistotu, Brooklyn, Carol, Marťan, Room
 • Nejlepší originální scénář: Most špionů, Ex Machina, V hlavě, Spotlight, Straight Outta Compton
 • Nejlepší cizojazyčný film: Mustang, Son of Saul, War, Embrace of the Serpent, Theeb
 • Nejlepší animovaný film: Anomalisa, Chlapec a svět, V hlavě, Ovečka Shaun, Omoide no Marnie
 • Nejlepší celovečerní dokument: Amy, Cartel Land, Podoba ticha, What Happened, Miss Simone?, Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom
 • Nejlepší kamera: Carol, Osm hrozných, Šílený Max: Zběsilá cesta, Revenant Zmrtvýchvstání, Sicario: Nájemný vrah
 • Nejlepší kostýmy: Carol, Popelka, Dánská dívka, Šílený Max: Zběsilá cesta, Revenant Zmrtvýchvstání
 • Nejlepší střih: Sázka na nejistotu, Šílený Max: Zběsilá cesta, Revenant Zmrtvýchvstání, Spotlight, Star Wars: Síla se probouzí
 • Nejlepší makeup: Šílený Max: Zběsilá cesta, Revenant Zmrtvýchvstání, Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
 • Nejlepší vizuální efekty: Ex Machina, Šílený Max: Zběsilá cesta, Marťan, Revenant Zmrtvýchvstání, Star Wars: Síla se probouzí
 • Nejlepší střih zvuku: Šílený Max: Zběsilá cesta, Marťan, Revenant Zmrtvýchvstání, Sicario: Nájemný vrah, Star Wars: Síla se probouzí
 • Nejlepší mix zvuku: Most špionů, Šílený Max: Zběsilá cesta, Marťan, Revenant Zmrtvýchvstání, Star Wars: Síla se probouzí
 • Nejlepší píseň: “Earned It” (Padesát odstínů šedi), “Manta Ray” (Zastavte vymírání), “Simple Song #3” (Mládí), “Til It Happens To You” (The Hunting Ground), “Writing’s On The Wall” (Spectre)
 • Nejlepší hudba: Thomas Newman (Most špionů), Carter Burwell (Carol), Ennio Morricone (Osm hrozných), Jóhann Jóhannsson (Sicario: Nájemný vrah), John Williams (Star Wars: Síla se probouzí)
 • Nejlepší výprava: Most špionů, Dánská dívka, Šílený Max: Zběsilá cesta, Marťan, Revenant Zmrtvýchvstání
 • Nejlepší krátkometrážní hraný film: Ave Maria, Day One, Everything Will Be Okay, Shok, Stutterer
 • Nejlepší krátkometrážní animovaný film: Bear Story, Prologue, Sanjay‘s Super Team, We Can‘t Live Without Cosmos,
  World of Tomorrow
 • Nejlepší krátkometrážní dokument: Body Team 12, Chau, beyond the Lines, Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah, A Girl in the River: The Price of Forgiveness, Last Day of Freedom

Čtěte také: Osm hrozných, poslední Tarantinova lyrická báseň

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.