‚Chcípni, ty stará pizdo!‘ Když stařenky kladou nepříjemné otázky
Dvě zuřící stařenky
Dvě aktivní seniorky, nespokojené s hlavním proudem názorů o hospodářské krizi vyrážejí na svých elektrických vozítkách napříč Spojenými státy. Ze Seattlu cestují na Wall Street, aby zjistily, jak je na tom vlastně americká ekonomika. U debat a diskusí rozhodně nezůstane…
Film norského režiséra Havarda Bustnese Dvě zuřící stařenky, který uvádí festival Jeden svět 2015, ukazuje, že nikdy není pozdě na to něco změnit. Nabízí pohled na finanční krizi a dalekosáhlé sociální a enviromentální dopady nekontrolovatelné spotřeby zdrojů. Témata, která plní noviny ve všech koutech světa.
Příběhem celého dokumentu je putování téměř devadesátiletých amerických žen, Shirley a Hindy, kterým nikdy nebyly lhostejné ekonomické a politické otázky. Kombinace zvědavosti a frustrace z finanční krize, globálního oteplování a obav o budoucnost vnoučat je to, co stařenky spojuje. A tak vznikne nápad na výlet přes celou Ameriku. Během cesty se snaží inspirovat bezdomovce i studenty ekonomiky, aby kriticky přemýšleli o hospodářské krizi.
Vyzbrojeny odvahou a humorem se vydávají do New Yorku, aby se dozvěděly od ekonomických odborníků a magnátů, jak se dostat z ekonomického zmatku panujícího v zemi. Připraveny klást drzé přímočaré otázky ohledně toho, jak to s americkou ekonomikou doopravdy je, naruší výroční akci na Wall Street. „Chcípni, ty stará pizdo,“ vyvádí je člen ochranky…
Shirley Morrison je devadesátiletá stařenka, která má sebou pestrý život: byla již několikrát zatčena za své aktivistické činnosti. Celý život byla spíše konzervativní, ale po rozvodu se vrhla na svobodné vyjádření svého levicového přesvědčení. Pracovala v divadle či v mateřské škole, má pět dětí. Druhá žena, Hinda Kipnis (84), se narodila během Velké hospodářské krize v Chicagu do rodiny chudých přistěhovalců. Po vystudování univerzity v New Yorku se usídlila v Seattlu a věnovala se poradenství. Politickou aktivistkou je již několik let.
Skupina amerických zuřících seniorek
Ženy se potkaly v roce 1976 a od té doby je pojí nerozlučné přátelství. Jsou také součástí mezinárodní skupiny aktivistek Zuřící stařenky (Raging Grannies), organizace žen, které usilují o zvýšení povědomí o otázkách týkajících se míru, životního prostředí, sociální spravedlnosti a ekonomické rovnosti. Skupina, která působí po celých USA i v Kanadě, byla založena roku 1986 za účelem protestu proti přítomnosti amerického námořnictva s jaderným pohonem v přístavech v Britské Kolumbii.
Ve filmu vystupuje ekologický ekonom Joshua Farley z univerzity ve Vermontu, který vysvětluje svůj pohled na ekonomický růst a nabízí řešení současné situace. Svou studii založil na tom, jak přizpůsobit ekonomický systém země na ekologické a fyzické omezení planety. „Musíme se posunout od kvantity ke kvalitě růstu zlepšení.“ Domnívá se, že jsou tři zásadní věci, které je třeba udělat, aby bylo dosaženo dostatečné kvality života naší i budoucí generace: ekologická udržitelnost, zdroje pouze pro distribuci a jejich účinné využívání.
Dvě zuřící stařenky (Two Ranning Grannies). Režie: Havard Bustnes/ Norsko/Dánsko/ 2014/ 78 min. Uvádí festival Jeden svět 2015.
Zajímá vás, co se děje kolem vás? Zajímají vás dokumenty? Čtěte speciál JEDEN SVĚT 2015