Kávu pro Nestlé a další značky dodávají i dětští otroci
Podezřelé kávové boby
Firmy Nestlé a Jacobs Douwe Egberts přiznaly, že na jejich kávě se pravděpodobně podílejí i lidé, kteří nedostávají za svou práci zaplaceno a nebo jen velmi málo. Prý totiž neznají jména všech plantáží, které jim dodávají kávu. Otrocká práce je v tomto sektoru v Brazílii nechvalně známá. Brazílie je největší producent kávových bobů na světě a jejich odběrateli je většina nadnárodních firem pracujících s kávovými boby. Lidé, kterým není placeno (nebo jen pár dolarů na den), musí údajně žít mezi haldami odpadu a pijí vodu společně se zvířaty. Informoval o tom The Guardian.
Podle zprávy dánské organizace DanWatch jsou v Brazílii stovky pracovníků ročně osvobozeni od práce v otrockých podmínkách. Pracovníci musí často čelit dlužnímu otroctví, neexistujícím, nebo neplatným pracovním smlouvám, ale i nevyhovujícím pracovním podmínkám. Ubytovny podle DanWatch nemají často ani dveře, matrace nebo pitnou vodu. Kromě toho jsou vystaveni toxickým pesticidům zakázaným v EU, které způsobují potíže s dýcháním, vyrážky i postižení lidských plodů. Takové podmínky porušují brazilské i mezinárodní právo a také etické kodexy Nestlé a Jacobs Douwe Egberts.
Ani jeden ze dvou největších hráčů na světovém kávovém trhu nezná jména všech plantáží, z kterých kávu odebírají. Mnoho plantáží je přitom na oficiální „černé listině“ za porušování lidských práv. Firmy věří dodavatelům, kteří figurují jako prostředníci. „Pokud firmy ani neznají původ svých surovin, pak je ten problém ještě větší, je to pouze vrchol ledovce,“ uvedla Julie Hjerl Hansen z DanWatch.
Obě firmy, po které spadá například Nescafé, Nespresso, Dolce Gusto nebo Senseo, přiznávají, že nemohou vyloučit, že v jejich kávě jsou namlety kávové boby z plantáží, které zneužívají své zaměstnance. Firma Nestlé řekla, že koupila kávu ze dvou plantáží, odkud brazilská vláda v loňském roce zachránila několik pracovníků, včetně několika dětí.
Starbucks a Illy nepodporují otrockou práci
Nestlé i Jacobs Douwe Egberts mají etické kodexy, které chrání lidská práva pracovníků a zakazuje dodavatelům využívat dětskou nebo otrockou práci. „Netolerujeme porušování pracovních práv a otrockou práci. Nucená práce je však bohužel rozsáhlým problémem v Brazílii a žádná firma, která odtud odebírá kávové boby, nemůže zaručit, že u jejich dodavatelů nedochází k porušování lidských práv,“ uvedlo Nestlé.
Na druhou stranu firmy Starbucks a Illy, které rovněž odbírají z kávových plantáží v Brazílii, uvedly, že znají jména všech plantáží a mohou potvrdit, že mezi nimi není žádná plantáž z „černé listiny“.