Co může filozofická fakulta? Na síti zuří bitva IvČRN vs. sluníčkáři

SPOR O VYPÁLENOU KLINIKU

Co může filozofická fakulta? Na síti zuří bitva IvČRN vs. sluníčkářiNOVÉ
Výzva iniciativy IvČRN, která vzbudila posměch. Odpůrci islámu později tuto výzvu smazali. Foto: Reprofoto: Facebook/Jan Vrobel
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Na českém Facebooku v těchto hodinách zuří nemilosrdná bitva mezi iniciativou IvČRN a ‚sluníčkáři‘. České odpůrce islámu totiž rozzuřilo prohlášení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ve kterém odsuzuje žhářský útok na anarchistické centrum Klinika. Iniciativa IvČRN proto vyzvala své příznivce, aby fakultě na Facebooku snížili hodnocení. Na jejich výzvu ale zareagovali levicoví aktivisté, kteří nabádají své příznivce, aby fakultě hodnocení naopak zvýšili. Samotná Filozofická fakulta se nad probíhajícím bojem jen usmívá a uvádí, že iniciativa IvČRN se výzvou sama zdiskreditovala.

Všechno začalo kvůli prohlášení Filozofické fakulty (FF), v němž odsuzuje sobotní žhářský útok na Autonomní sociální centrum Klinika. Děkanka Mirjam Friedová v prohlášení mimo jiné uvádí, že použití násilí vůči Klinice je „zbabělým gestem těch, kteří nemají odvahu vést s lidmi odlišného smýšlení dialog, protože jsou si vědomi, že jejich argumenty v něm nedokáží obstát“.

Toto prohlášení ale rozzuřilo české odpůrce islámu z iniciativy IvČRN. Ti totiž uvedli, že si prohlášení překládají jako „skandální snahu o společenskou legitimizaci extrémně levicových proudů“. Antiislamisté ve svém příspěvku z úterního večera dodali, že jako výraz protestu udělují FF jednu hvězdičku na Facebooku. Tedy nejnižší možné hodnocení. „Budeme rádi, když nás budete následovat,“ vyzvali své příznivce. Podobnou výzvu zveřejnili i levicoví aktivisté, kteří vyzvali naopak k navyšování hodnocení.

Zanedlouho se ukázalo, že ‚sluníčkáři‘ mají v tomto boji jasně navrch. Čeští odpůrci islámu totiž FF udělili něco přes tři stovky negativních hodnocení, zatímco jejich protivníci fakultě zajistili více než tisícovku hodnocení pozitivních. Iniciativa IvČRN proto zveřejnila opakovanou výzvu, kde informuje o probíhající „fb bitvě se sluníčky“ a apeluje na své příznivce, aby ji „nenechali prohrát“. Výzvu doplnili fotkou tanku Abrams a barvami duhy, což ale v nejednom případě vzbudilo spíše posměch.

‚Zajistili nám tisíc pochvalných hodnocení‘

Ostatně i Filozofická fakulta se k celé věci staví s nadhledem. „Tuto facebookovou válku jsme samozřejmě zaregistrovali. Zpočátku jsme nevěděli, co si o tom máme myslet. Když jsme ale viděli, že pozitivní hodnocení jasně převážila nad těmi negativními, rozhodli jsme se, že to nebudeme řešit. Přijde nám to celé spíše úsměvné. Jediné, čeho iniciativa IvČRN dosáhla, je to, že nám zajistila více než tisícovku pochvalných hodnocení,“ řekla serveru ECHO24.cz mluvčí Filozofické fakulty Ina Píšová.

Píšová poukazuje především na to, že akci IvČRN odsoudili i někteří její příznivci. „Dalo by se říct, že se ta jejich výzva úplně minula účinkem. Když se totiž podíváte na stránky IvČRN, zjistíte, že se proti té jejich akci postavila řada lidí, kteří s nimi třeba v některých postojích souhlasí. Díky podobným akcím se aspoň ukazuje, jak je to jejich hnutí roztříštěné,“ upřesnila.

Samotná iniciativa IvČRN k celé věci zaujala poněkud zvláštní postoj. V úterý večer totiž na Facebooku zveřejnila příspěvek, kde se za publikování původní výzvy omluvila a uvedla, že administrátor, který ji publikoval, bude přinejmenším dočasně „odejit“. Tiskový mluvčí iniciativy Artur Fišer v příspěvku uváděl, že nehledě na rozdílné názory příznivců a odpůrců islámu je potřeba se vyvarovat násilí a snažit se najít společnou řeč.

‚Zapalování aut anarchisty je v pořádku?‘

Tento příspěvek ale ve středu ráno ze stránek IvČRN zmizel a místo toho se objevila nová výzva ke snižování hodnocení fakulty. Tentokrát už ale odpůrci islámu jasněji vyjádřili, proč to celé dělají. Konkrétně jim prý vadí, že FF neodsoudila pokus anarchistů o útok na vlak, který policie překazila v minulém roce. Stejně tak jim prý vadí, že se FF nevymezila proti případům, kdy anarchisté zapalovali auta jedné pražské restaurace, která s nimi podle informací v médiích měla spory.

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se cítila natolik zasažena útokem chuligánů na nebohé, krajně levicové agresory z…

Zveřejnil(a) Islám v ČR nechceme dne 9. únor 2016

Iniciativa svůj postoj později ještě upřesnila. Podle jejich názoru totiž FF odsuzuje násilnosti radikálů selektivně. Iniciativa by si proto přála, aby FF odsuzovala útoky anarchistů stejně jako útoky pravicových radikálů. „Vyzýváme proto paní děkanku i vedení UK, aby se distancovalo od jakéhokoli extremistického násilí a nepolarizovalo společnost podporou extremistů z jedné části spektra,“ uvádí v prohlášení mluvčí iniciativy Artur Fišer

Vyjádření IVČRN ke slovům děkanky FF UK.Je třeba odsoudit jakékoliv násilí, nejen tehdy, když se to hodí jako...

Zveřejnil(a) Islám v ČR nechceme dne 10. únor 2016

Mluvčí Filozofické fakulty Píšová ale upozorňuje, že fakulta se nemůže vyjadřovat ke všemu. „Kdybychom se měli vyjadřovat ke všem kriminálním případům, nedělali bychom nic jiného. Vyjadřujeme se jen k tomu, co se nás bezprostředně týká, nebo k tomu, co podle nás nějakým způsobem ohrožuje demokracii v České republice. Přijde mi to z jejich strany jako snaha vymyslet si za každou cenu nějaký argument,“ uvedla Píšová.

Zároveň uvedla, že přestože se zatím FF akcí IvČRN spíše baví, v budoucnu by se mohla obrátit i na zodpovědné orgány. „Pokud by se mezi příspěvky objevily nějaké výhrůžky nebo přímé výzvy k násilí, samozřejmě bychom na to reagovali. Zatím jsme ale nic takového nezaregistrovali, a proto se věcí nehodláme dále zabývat,“ uzavřela. Samotná ‚bitva‘ mezi ‚sluníčkáři‘ a odpůrci islámu teď spíše pohasíná. Skóre univerzity se ve středu dopoledne zastavilo přibližně na 4,1 hvězdičky z pěti.

Čtěte také: ‚Je to lež!‘ Antiislámští aktivisté útočí na Univerzitu Palackého

‚Český lev zařval.‘ ‚Národ vede partyzánskou válku proti elitám‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz