KRYMSKÁ KRIZE

Zeman: Sankce z Ruska udělají totalitní režim

„Zavedením co nejužších sankcí vůči Ruské federaci vrátíme Rusko z autokratické fáze zpátky do fáze totalitní,“ řekl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro think-tank Evropské hodnoty. Sankce podle Zemana zapříčiní tzv. mýtus obklíčené pevnosti, představu země obklíčené nepřáteli, kteří ji chtějí zničit. Bude potřeba se vnitřně semknout. Kdo se nesemkne, je velezrádce. Odstraní se tak opozice a bez opozice není demokracie.

Zeman prohlásil, že domáhání se sankcí vůči Rusku může mít stejné následky jako uplatňovaní striktní politiky vůči Kubě, která podléhá plošným sankcím, bojkotu a ignorování ze strany Západu. Strategii, která umožnila Fidelu Castrovi být přes 40 let prezidentem Kuby, je potřeba podle Zemana změnit.

„Chcete-li Rusko totalitní, zaveďte sankce,“ zopakoval Miloš Zeman v rozhovoru.

Zabránit občanské válce na Ukrajině by podle Zemana měla být odpovídající reakce EU na situaci na Ukrajině. „Já nepatřím k těm, kdo si idealizují demonstranty. Samozřejmě, že na Majdanu byli i demokraté. Ale byli tam také lidé, kteří zapalovali policisty a uřezávali jim hlavy," řekl Zeman. Dále apeloval na české diplomaty a podnikatele, aby „hledali co nejvíce kontaktů mezi demokratickými politickými silami a mezi ekonomickými ukrajinskými skupinami, které nejsou přímo spojeny s politickým násilím.“

V závěru rozhovoru se vyjádřil, že nevidí žádný problém v tom, pokud by EU Ukrajině nabídla příslib budoucího členství. „Všichni berou Evropskou unii jako zónu volného obchodu nebo jako ekonomické společenství. Ale pro mě je Evropská unie také kulturním společenstvím a Ukrajina i Rusko jsou nesporně součástí evropské kultury,“ řekl Zeman.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.