Další cenzura? Z Facebooku zmizel profil britského nakladatelství
Omezení svobody slova
V nedávné době vyšlo najevo hned několik případů, týkajících se zásahů do svobody slova na sociální síti Facebook. Provozovatelé této platformy čelí nově dalšímu obvinění z cenzury kvůli zrušené stránce britského knižního nakladatelství Zed Books. Jeho profil zmizel totiž ve čtvrtek krátce poté, co se na něm objevily inzeráty na knihy týkající se v Turecku zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Přestože Facebook jakékoli pochybení odmítá a stažení stránky vysvětluje hackerským útokem, zástupci Zed Books mají o celé věci i nadále pochybnosti a hodlají si se zástupci sociálně sítě vyjasnit pravidla uveřejňování příspěvků.
Ke smazání stránky londýnského vydavatele akademických titulů došlo krátce poté, co se na ní objevily odkazy na několik článků kritických vůči vládě premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Právě to vzbudilo u vydavatelství podezření ze záměrného omezování svobody slova na sociální síti.
Na obvinění z cenzury Facebook reagoval vlastní verzí celého incidentu. Stažení stránky měli mít údajně na vědomí neznámí hackeři, bezpečnostní experti prý ale nemohou vyloučit ani průmyslovou špionáž uvnitř nakladatelství.
„Facebook nesmazal stránky Zed Books. Jsme s nimi nadále v kontaktu, abychom jim pomohli s pochopením toho, co se stalo a mohli jsme tak společně celou situaci vyřešit,“ informoval deník Guardian tiskový mluvčí Facebooku.
Závadní Kurdové?
Na toto prohlášení reagovala i vydavatelská strana. Ta je se zmiňovaným vysvětlením prozatím údajně spokojena, obě strany si ale údajně budou muset ještě vyjasnit pravidla budoucího sdílení příspěvků na populární sociální síti. Zed Books v této souvislosti kladou důraz na odkazy týkající se kurdské menšiny v Turecku.
„Požádali jsme je o vyjasnění zásad používání, zejména pak, zda můžeme pokračovat v uveřejňování akademických titulů souvisejících s PKK, dále pak uveřejňování map Kurdistánu, zmínky o Abdullahu Öcalanovi (bývalý předseda PKK pozn. red.) a také pokračovat v psaní kritických příspěvků vůči Erdoganově vládě. Dosud jsme nedostali potvrzení, že by tyto věci byly na Facebooku možné,“ napsalo Zed Books ve svém prohlášení.
Britské nakladatelství vyjádřilo dále podezření, že smazání jejich příspěvků je pouze jednou z mnoha snah o omezení svobody slova v některých autoritativně řízených světových zemích. Z těch by se pak mohlo omezení svobody slova rozšířit dále i do některých tradičních demokratických zemí.
„Velmi nás znepokojuje potlačování akademických svobod ve Velké Británii, Evropě a Spojených státech. Zejména pak v návaznosti na rozhodnutí zahájit trestní stíhání německého komika Jana Böhmermanna za jeho satirická vyjádření o Erdoganovi,“ píše se v závěru prohlášení.
Skandály s cenzurou
S problémem uveřejňování příspěvků se nedávno setkal i server ECHO24.cz. Ten se rozhodl propagovat svůj článek týkající omezování svobody slova s názvem „Ministr Pelikán žádá za vtipy o sexuálních menšinách kriminál“, k němuž byla připojená i fotografie prestižní agentury Reuters, zobrazující vítězku soutěže Eurovize Conchitu Wurst při zkoušce v pařížském kabaretu. Odhalené bradavky dvou tanečnic vedle hlavní umělkyně jen stěží může někdo označit za pornografii, kterou je i na Facebooku zakázaná. Facebook přitom zablokoval přístup správcům účtu Echo24.cz, jakož i individuální účty každého ze správců bez udání konkrétního důvodu.
Na obvinění ze zasahování do osobních svobod už reagoval i šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Ten veřejnost ujisti, že jeho společnost všechna obvinění důkladně prošetří, kromě cenzury se navíc mají inspektoři firmy zaměřit i na tendenční ovlivňování některých zpráv v populární sekci „trendy“. V ní měli editoři vědomě potlačovat některá témata, zatímco jiný byla před běžnými uživateli odsunuta do pozadí.