Kotleba na výročí SNP vyvěsil černé prapory. Hrozí mu stíhání

'ZNEVÁŽENÍ NÁRODNÍHO POVSTÁNÍ'

Kotleba na výročí SNP vyvěsil černé prapory. Hrozí mu stíháníNOVÉ
Černé prapory na budově úřadu. Foto: Foto: Facebook.com/ChmelarEduard
3
Svět
Echo24
Sdílet:

Úřad Banskobystrického kraje, kde úřaduje kontroverzní politik Marian Kotleba, v sobotu dopoledne „ozdobily“ dva černé prapory. Vydržely tam až do poledne, kdy je vlastními silami sundal politik Eduard Chmelár. Na Kotlebu se za vyvěšení praporů snesla ostrá vlna kritiky, protože se na budově úřadu objevily v den, kdy si Slováci připomínají výročí začátku Slovenského národního povstání (SNP). Kotleba teď podle serveru SME.sk může čelit trestnímu stíhání. Kotleba tvrdí, že prapory byly vyvěšeny na uctění padlých. Slovenská média ovšem připomínají, že v minulosti o partyzánech hovořil jako o banditech.

Zatímco pro většinu Slováků představuje SNP jeden ze zásadních milníků jejich historie, županovi Banskobystrického kraje Kotlebovi očividně vadí. Na budově krajského úřadu se totiž v noci na sobotu – respektive v brzkých ranních hodinách – objevily dva černé prapory. „Sehnali jsme dlouhý zahradní žebřík a sundali je,“ uvedl Chmelár.

Učinil tak prý, protože SNP považuje za klíčovou etapu slovenských dějin. Zdaleka však nebyl sám, koho prapory pobouřily. Například politik Ľudovít Kaník v tom spatřuje propagaci fašismu a zvažuje na kontroverzního župana podat trestní oznámení. „Vyjadřovat černými zástavami smutek nad tím, že SNP vzniklo, a to ještě na oficiální budově, která je sídlem samosprávného kraje, je propagace fašismu,“ nechal se slyšet Kaník.

‚Stydím se, že takový člověk je v čele kraje‘

Přestože zatím není jisté, jestli zde prapory vyvěsil přímo Kotleba, popřípadě jestli někoho pověřil jejich vyvěšením, zkušenosti z minulosti nasvědčují, že se jedná o pravděpodobnou verzi. Například loni se u příležitosti oslav výročí SNP na krajském úřadě objevil transparent s protiamerickým nápisem „Yankees go home! Stop NATO!“.

Ať už sem prapory vyvěsil kdokoli, jejich umístění na budově úřadu bylo o to spornější, že jen o ulici vedle probíhaly v areálu Muzea SNP oslavy věnované právě 71. výročí začátku povstání. Ředitel muzea Stanislav Mičev vyvěšení praporů označil za Kotlebovu derniéru – kontroverzní župan podle něj černými prapory vyjadřuje smutek nad tím, že nebude znovu zvolen. Kvůli zkušenostem z minulého roku navíc Mičev Kotlebu na letošní oslavy ani nezval.

Vyvěšení černých praporů však nevzbudilo negativní oblasti jen v Banskobystrickém kraji, který se v roce 1944 stal centrem Slovenského národního povstání a následných bojů mezi partyzány a německými vojsky. „Je hanba, když veřejný představitel regionu vyvěsí v den SNP černé vlajky. Určitě je nevyvěsil jako úctu padlým, ale aby vyjádřil svůj nesouhlas s tím, jak vypadá naše historie. Jako člověk, který pochází z Banskobystrického kraje se stydím, že takový člověk je v čele kraje,“ řekl serveru SME.sk šéf slovenského parlamentu Pellegrini.

Čtěte také: Ekonomický holocaust, píše řecký politik. A Osvětim dal na facebook

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články