Sacharovovu cenu dostaly dvě jezídky, které zotročili islamisté
SEXUÁLNÍ OTROKYNĚ ISLAMISTŮ
Evropský parlament ve čtvrtek udělil letošní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení dvěma aktivistkám z komunity jezídů v Iráku, pronásledovaných Islámským státem. Oznámil to nejprve poslanecký klub evropských liberálů v EP, který obě aktivistky nominoval, a toto rozhodnutí parlamentu později potvrdil jeho předseda Martin Schulz. Slavnostní předání ceny se uskuteční ve Štrasburku 14. prosince.
Nadja Muradová a Lamíja Adži Bašárová samy zažily sexuální zotročení příslušníky Islámského státu, ale podařilo se jim uniknout a staly se ztělesněním hlasu jezídské komunity z Iráku.
„Určitě je velmi důležité, aby jejich statečnost a vytrvalost byla oceněna, i jako projev úcty k ženám. Jako žena jejich osud velmi silně prožívám, a tak si myslím, že je to velmi významné a symbolické gesto podpory,“ řekla europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).
„Je to přesně rok, co jsem navštívil jeden z velikých táborů pro jezídy v severním Iráku. Viděl jsem podmínky, v jakých žijí, a vyslechl jsem příliš mnoho příběhů, abych nezůstal lhostejný k osudu těchto žen. Zaslouží si tu cenu,“ míní Jaromír Štětina (TOP 09).
Muradová již letos získala mezinárodní Cenu Václava Havla za obranu lidských práv, kterou uděluje Parlamentní shromáždění Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.
„Nadja a Lamíja jsou inspirující ženy, které ukázaly neuvěřitelnou odvahu a lidskost tváří tvář opovrženíhodné brutalitě. Jsem hrdý, že byly oceněny,“ prohlásil bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, který liberály v EP vede.
„Mohly si vybrat být oběťmi, ale místo toho se rozhodly užít své osobní utrpení, aby pomohly všem ženám a dívkám, které zůstávají v rukou teroristů, a bojovaly za spravedlnost pro oběti genocidy jezídů,“ dodala jeho kolegyně Beatriz Becerraová Basterrecheaová.
Naději získat ocenění měl také bývalý šéfredaktor tureckého opozičního listu Cumhuriyet Can Dündar, který je ve své zemi pronásledován za zveřejnění informací o tureckých dodávkách zbraní syrským povstalcům, což Ankara popírá. Nicméně za vyzrazení státního tajemství byl odsouzen v nepřítomnosti na více než pět let vězení. V květnu se také stal terčem atentátu, z něhož vyvázl.
Do užší nominace se dostal také vůdce krymských Tatarů Mustafa Džemilev. Z poloostrova uprchl do ukrajinského exilu poté, co se dostal do konfliktu s ruskou okupační správou omezující práva jeho krajanů. Svého času jako sovětský disident také protestoval proti sovětské okupaci Československa v roce 1968.
Sacharovova cena, pojmenovaná po sovětském vědci a disidentovi Andreji Sacharovovi, je určena osobnostem, skupinám a organizacím, které podle europoslanců dosáhly významného pokroku při obraně lidských práv, demokracie, právního státu a svobody myšlení. Evropský parlament cenu uděluje od roku 1988, kdy ji získal Nelson Mandela. O rok později byl oceněn Alexander Dubček.
Loni cenu a s ní spojenou finanční odměnu ve výši 50 000 eur (asi 1,35 milionu Kč) obdržel vězněný saúdskoarabský bloger Raíf Badáví.