Stěží uvěřitelná cesta: z džihádisty agentem CIA. Teď je v Praze

Od Al-Káidy k CIA

Stěží uvěřitelná cesta: z džihádisty agentem CIA. Teď je v PrazeNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Svůj těžko uvěřitelný příběh člena motorkářského gangu, který deset let sloužil v Al-Káidě, aby se pak stal agentem několika tajných služeb, představil v Praze Morten Storm. Devětatřicetiletý Dán dorazil do Česka údajně z bezpečnostních důvodů sám autem, spal ve stanu a rozhovory s ním smí být publikovány až po jeho odjezdu.

Devětatřicetiletý Storm neměl lehké dětství. V mládí byl členem drsného gangu, pil a užíval drogy. Záhy narazil na knihu o proroku Mohamedovi, která ho natolik uhranula, že konvertoval k islámu a začal vyznávat jeho nejradikálnější verzi. Stal se žákem militantní madrasy v Jemenu a důvěrně se spřátelil s Anwarem al-Awlakím, vůdcem tamní odnože al-Káidy. 

Čtěte také: Můj život uvnitř al-Kajdy i CIA. Agent Bouře promluvil

„Spojení s al-Káidou vyplynulo přirozeně z prostředí, ze kterého jsem vzešel,“ uvedl Storm v Praze. K islámu ho prý přivedlo to, že chtěl napravit své hříchy z předchozího nezřízeného života. „Protože jsem v mládí boxoval, trénoval jsem mladé muslimy. Představitelé Al-Káidy hledají bílé západoevropany, ty najímají, aby se neměli problém vrátit, a využívají je,“ říká muž, který byl členem teroristické organizace v době, kdy spáchala útok 11. září 2001.

„Když jsem začal studovat korán, pochopil jsem, že povinností muslimů je ničit bezvěrce. Začal jsem nenávidět vlastní rodinu. V koránu se píše, že pokud není muslimská, neposkytne vám to, co vám poskytne islámské hnutí,“ popisuje své tehdejší postoje. V al-Káidě byl až do roku 2006. Tehdy chtěl odjet do Somálska bojovat proti Etiopanům. „Mí přátelé už se vydali na cestu. Byl to pocit, jako že hrajeme fotbal za nároďák a ten se dostane na mistrovství světa. Pocity, které mě tehdy naplňovaly, byly fantastické,“ popisuje odhodlání brát život bezbranným lidem.

Knihu Můj život v al-Káidě a CIA vydává Vyšehrad v překladu Ladislava Šenkyříka. Podle knihy vzniká také film v režii Paula Greengrasse známého snímky se špionážní tematikou.

Nakonec ale neodjel. Byl podezřelým pro dánské úřady, protože se do vlasti vrátil z Jemenu a navíc se chystal do Afriky. Tomu, jak začal pochybovat o své víře, až ji po deseti letech během tří měsíců opustil, v knize věnuje deset stránek. „Zjistil jsem, že islám není božské náboženství, není to pravda, je to spíše volání po smrti. Mají za cíl jako totalitní systém převzít vládu nad světem. Ta militantní skupina, politická, se názory blíží až fašismu, jsou velmi netolerantní,“ řekl Morten, který jako muslim užíval jméno Murád. 

Po desetiletí života v džihádu se rozhodl skončit s extremismem a ve snaze odčinit dosavadní angažmá se po dvojí konverzi stal dvojitým agentem pro CIA a britskou a dánskou výzvědnou službu. Pomáhal prý dopadnout několik svých někdejších spolubojovníků včetně al-Awlakího, který byl pro USA jedním z nejhledanějších lidí.

Nakolik je jeho příběh věrohodný, je obtížné zjistit. Bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor připomíná, že není obvyklé, aby někdo pracoval pro tři rozvědky. „Britská tajná služba velmi dobře chrání své agenty…. Ale ještě jsem knihu nečetl,“ prohlásil.

V roce 2012 zveřejnil Dán svůj příběh v novinách a jeho spolupráce s tajnými službami tak skončila. „Nejsem pod ochranou žádného státu. Nechci měnit svůj život, neudělal jsem nic špatného. Kdybych svůj život změnil, teroristé by nabyli dojmu, že mě porazili,“ uzavřel. Jeho rodina žije pod ochranou v Británii.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články