Můj život uvnitř al-Kajdy i CIA. Agent Bouře promluvil

Špion, který promluvil

Můj život uvnitř al-Kajdy i CIA. Agent Bouře promluvilPŘÍBĚH
Morten Storm Foto: FOTO: Printscreen Twitter/CBC Radio
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Z dítěte ulice, přes posluhovače al-Kajdy až po zpravodaje amerických tajných služeb. To všechno je životní cesta Mortena Storma z Dánska, který o svých dobrodružstvích napsal knihu Agent Storm: Můj život uvnitř al-Kajdy a CIA. Promluvit se rozhodl poté, co mu tajné služby nevyplatily slibované peníze za jeho služby. O jeho příběhu informovala CNN.

„Pět let jsem se pohyboval tam a zpátky mezi dvěma světy a dvěma identitami. I přes to, že jedna nemístná věta mě mohla stát život,“ píše Storm ve své knize. „Střídat ateismus s radikálním islámem, angličtinu s arabštinou. Byl to tak trochu schizofrenní styl života,“ vzpomíná.

Storm, který měl již v mládí na svědomí ozbrojenou loupež nebo pobyt ve vězení, jednoho dne objevil knihu o životě proroka Mohameda. Ta mu dle jeho slov změnila život. Pod jménem Murad Storm se vydal do Jemenu, kde se učil arabštině a té nejstriktnější interpretaci islámu.

Společně se svým novým přítelem a pozdějším známým představitelem al-Kajdy Anwarem al-Awlakim se Storm naprosto oddal myšlence džihádu. Chtěl bojovat pro islám. S velkým očekáváním se přihlásil k somálským džihádistům. Ti ho však na poslední chvíli odmítli. Tehdy si ještě nemohli uvědomit, jak velkou službu tím činí Západu. Storm totiž o své víře začal pochybovat. „Cítil jsem se zrazen,“ vysvětluje.

„Tehdy jsem přestal býti muslimem, alespoň ve svém srdci“

S pomocí internetu pak pochopil, že je v Koránu spousta nejasností a rozporů. „Tehdy jsem přestal býti muslimem, alespoň ve svém srdci,“ říká. Od boje za islám se tak dostal k boji proti němu. Hlavně proti teroru, který způsobuje. Stal se agentem dánské tajné služby a později i té americké. „Byl na tolika místech a znal tolik lidí. Moc takových nebylo,“ řekl o něm protiteroristický odborník Magnus Ranstorp.

Stormovy geniální krycí schopnosti se nejlépe prověřily, když jej al-Awlaki pověřil poněkud intimním úkolem. Měl mu najít třetí manželku. Netrvalo dlouho a Storm našel chorvatskou muslimku Irenu Horak, která si říkala Aminah. Ta se měla stát nicnetušícím obětním beránkem, který al-Awlakiho posléze zabije. Chorvatka se al-Awlakimu zalíbila a Storm dostal pochvalu, kromě té ale také 250 tisíc dolarů od tajných služeb.

Cíl: zabít al-Awakiho

Vše šlo podle plánu. Aminah měla ve svém zavazadle schované sledovací zařízení, které mělo tajné služby přivézt až přímo k al-Awlakimu. Ten však své nové družce nařídil, ať kufr vyhodí. „Američané se mnou po tomto incidentu půl roku nemluvili. Nakonec se však vrátili,“ říká Storm. A to ještě s větší nabídkou, pětimilionovou. Pokud jim pomůže najít nebo rovnou zabít al-Awlakiho. Nakonec se to povedlo. Terorista radikální islamista byl zabit během dronového útoku v roce 2011.

Svých pět milionů, ale Storm už nikdy neviděl. Podle Američanů se totiž al-Awlakiho podařilo dostat díky zprávám jiného informátora. To Storma rozhořčilo a rozhodl se promluvit. Když se o tom dozvěděly dánské tajné služby, rozhodly se koupit si jeho mlčení a nabídly mu prý 260 tisíc dolarů. Ty už si však Storm nevzal a vypustil svůj příběh do světa.

Nyní mu hrozí hned několik nebezpečí, jak ze strany tajných služeb, tak radikálních islamistů. Ti totiž loni zveřejnili video, ve kterém střílí na jeho fotku. Svou možnou smrt si Storm umí představit velmi konkrétně: „Buď vám uříznou krk, zastřelí nebo pověsí a ukřižují. Mě by pověsili,“ předpovídá pro BBC bývalý špion a muslim, kterého za život nazývali několika jmény. Ať už Mortenem, Muradem nebo Abuem. Téměř vždy si však ponechal své příjmení – Storm. V překladu bouře.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz