1 ponižující osobní prohlídky

Intimní prohlídky opačným pohlavím? Návrh od Válkové šokuje advokáty

Advokáti odsoudili navrženou úpravu pravidel pro vazební věznice. Unie obhájců ČR se postavila proti záměru ministerstva spravedlnosti, aby mohli úvodní osobní prohlídce přihlížet i dozorci opačného pohlaví, než má obviněný. Podle nich je změna, na kterou upozornil deník ECHO24.cz, další degradací lidské důstojnosti.

Resort Heleny Válková (za ANO) vepsal novinku do vyhlášky, která nastavuje řád výkonu vazby. Problematický moment se týká osobní prohlídky při přijetí obviněného, která bývá i hodně intimní. Dozorci například zkoumají také to, zda se dotyčný nesnaží propašovat něco v konečníku. Dosud platilo, že u této procedury museli být dva dozorci stejného pohlaví jako má obviněný.

„Je-li tato informace pravdivá, pak záměr ministerstva spravedlnosti je doslova šokující,“ ozvala se Unie obhájců.

Ministerstvo spravedlnosti teď chce umožnit, aby prohlídka mohla proběhnout bez ohledu na pohlaví. „Problém vznikal zejména v těch organizačních jednotkách Vězeňské služby, ve kterých je v mimopracovní době ve službě pouze jedna příslušnice. Proto se navrhuje vypustit ta část věty, která stanoví, že ostrahu během osobní prohlídky musí vykonávat osoba stejného pohlaví jako obviněný,“ zdůvodnil krok resort. Nejčastěji by tak nově mohl přijetí ženy přihlížet i muž.

Čtěte také: Válková změní vazbu i vězení. Léčivé čaje ano, iontové nápoje ne

„Je-li tato informace pravdivá, pak záměr ministerstva spravedlnosti je doslova šokující,“ ozvala se Unie obhájců. Stanovisko tlumočil serveru ECHO24.cz její místopředseda Lukáš Trojan, který je například obhájcem exposlance ODS Marka Šnajdra z kauzy okolo Jany Nečasové. Také jeho klient musel jít loni do vazby a strávil tu téměř měsíc.

„Vazba je extrémním zásahem do celého katalogu ústavních a osobnostních práv nevinných osob,“ uvedla Unie obhájců s odkazem na verdikty tuzemských i mezinárodních soudů. „Řada lidskoprávních organizací upozorňuje na nedostatečné podmínky a nedůstojné podmínky ve vazebních věznicích ČR. Navrhovaný postup je další degradaci lidské důstojnosti,“ dodali advokáti.

„Za zcela vyloučené pak Unie obhájců považuje možnost, že by z této procedury zúčastnila osoba opačného pohlaví,“ prohlásili advokáti.

Obhájci pak přešli k obecné kritice. Podle nich Vězeňská služba přistupuje k prohlídkám při nástupu do vazby mnohdy paušálně. Bez ohledu na to, zda se u někoho dá předpokládat, že by se s ohledem na svoji minulost do vazby něco propašovat pokusil. I při citlivém výkonu je to pro obviněného zkrátka velmi ponižující.

„Za zcela vyloučené pak Unie obhájců považuje možnost, že by z této procedury zúčastnila osoba opačného pohlaví,“ prohlásili advokáti. Unie se proto obrátila na ministerstvo spravedlnosti, aby svůj záměr potvrdilo. A aby řeklo, zda si na tomto postoji trvá, když k základním lidským právům patří i právo na důstojnost.

Čtěte také: Advokáti se spojili proti žalobcům. Prý šikanují

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.