11 Boj proti terorismu

Hrad se opevnil proti teroru. Policie a vojáci prohledávají návštěvníky

Fotogalerie uvnitř

Témata: , ,

Nejnavštěvovanější turistický cíl v České republice nyní kromě Hradní stráže střeží nově hlídky policistů a vojáků. Všechny příchozí čeká při vstupu do areálu prohlídka, kontrolují se i batohy a kabelky, což znamená, že se před Pražským hradem tvoří dlouhé fronty. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka jsou zvýšená bezpečnostní opatření reakcí na „šířící se teror v Evropské unii“.

Již na konci července prezident Miloš Zeman oznámil dohodu s ministerstvem obrany o extra 100 milionech, které Pražský hrad dostal na protiteroristická opatření. Nyní je první z kroků viditelný v praxi, kdy smíšené hlídky policistů a vojáků kontrolují všechny, kteří tuto nejikoničtější památku v Česku chtějí navštívit. Posíleny byly i jednotky hradní stráže, která v maskovaných uniformách s automatickými zbraněmi dohlíží na pořádek.

Před vchody do areálu Hradu se ze všech přístupových cest, i například před chrámem sv. Víta, tvoří poměrně dlouhé fronty a početné hloučky turistů u nově vztyčených kontrol. Většinou dvojice či trojice ve složení dvou státních policistů a jednoho vojáka prohlížejí všechny, kdo přicházejí. Největší pozornost věnují zavazadlům, jejichž vnitřek musí ukázat každý, kdo s jakýmkoliv batohem či kabelkou chce projít dovnitř.

I když je každý jednotlivec zkontrolován poměrně rychle, skupiny cizinců se neustále kumulují a velké množství lidí blokuje i například jinak běžně průchozí bránu u prvního nádvoří. V turistických špičkách je tak přístup na Pražský hrad, který s bezmála dvěma miliony návštěv za minulý rok okupuje tradičně první místo nejnavštěvovanějších míst u nás, podmíněn až dvousetmetrovou frontou.

Teror v EU

„V reakci na šířící se teror v Evropské unii upravujeme bezpečnostní opatření na Hradě s cílem ochránit jeho návštěvníky,“ řekl na dotaz ECHO24.cz mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Již v červnu například umístili do chrámu bezpečnostní rámy.

Větší detaily o probíhajících kontrolách, či dalších krocích sdělit nechtěl. „O konkrétních opatřeních z taktických důvodů nebudu hovořit,“ řekl Ovčáček.

„Pražský Hrad je možným cílem teroristického útoku. Nebudu říkat, na jaká opatření ta peníze půjdou, abych teroristům neusnadňoval práci,“ prohlásil před časem ve stejném duchu Zeman v rozhovoru pro Blesk TV.

Zabezpečit tradiční sídlo českých králů a prezidentů je podle Zemana důležité proto, že právě Hrad může být podobně jako metro nebo nádraží cílem teroristy, který by chtěl najednou zabít co nejvíce lidí. Na konci července prezident připomněl i nutnost vyzbrojit občany, aby se sami mohli případným útokům bránit – a jako příklad zmínil skutečnost, že už i jeho žena Ivana má zbrojní pas a pořídila si revolver.

Čtěte také: Hrad se bojí terorismu. Do sv. Víta přibudou bezpečnostní rámy

Zeman: plot, rychlé deportace a zbraně lidem. Ivana už revolver má


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.