Babiš pod palbou koalice: ‚Nejsme ve světě privátní firmy‘

Babiš versus koalice

Babiš pod palbou koalice: ‚Nejsme ve světě privátní firmy‘NOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Všichni jsou proti nám, tradiční strany spolu dělají kšefty a kritizují jen hnutí ANO. Tak se s oblibou vymezuje vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš nejen proti opozici, ale i vůči koaličním partnerům z ČSSD a KDU-ČSL. Těm už s Babišem dochází trpělivost. Například jeho nápady na omezování opozice se řešily na koaliční radě, naposledy proti nim ostře vystoupil vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Tím ale rozpoutal bouři.

Babiš totiž ihned přišel do útoku: lidovcům vzkázal, že s ním v koalici být nemusí a poté dokonce dva poslance (z KDU-ČSL a ČSSD) obvinil z toho, že je ovlivnila hazardní lobby. Nechuť nad Babišovými výpady sice roste, ale až dosud s tím nikdo nic nedělal. Babišovi by se nakonec jeho útoky mohly vymstít na nejcitlivějším místě: u zavádění online pokladen.

Koalice řeší Babišovo chování opakovaně. Když například koncem srpna vláda mluvila o vzniku průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné a ministři za ČSSD a KDU-ČSL odmítli měnit své původní usnesení, šéf hnutí ANO je podezíral z podvodů a lží. Jindy zase – třeba kvůli možnému přechodu státních podniků z resortu financí pod ministerstvo průmyslu a odchodu – hrozil Babiš odchodem z koalice.

Ani předseda lidovců Bělobrádek se proti Babišovi neohradil poprvé. Naposledy o víkendu ve vysílání České televize mluvil o tom, že lidovcům dochází trpělivost s tím, jak se hnutí ANO snaží porušovat některá demokratická pravidla ve sněmovně. Podle Babiše by si totiž všichni měli zvykat, že se nebude brát ohled na opozici. Svými výroky ale nevyprovokoval pouze Bělobrádka.

Koaličním partnerům vadí třeba nápady na omezování řečnění či interpelací, ale i chaotické změny v projednávání zákonů, které hnutí ANO neustále předkládá. To se ukázalo naposledy u návrhu o hazardu poslance ANO Jana Volného, kvůli němuž minulý týden šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek paralyzoval sněmovnu.

„Jasně se ukazuje, že svět politiky není svět privátní firmy. Tak to prostě nefunguje. Od hnutí ANO zaznívají opakovaně tendence omezovat ve sněmovně některé demokratické principy. Já to vnímám jako nebezpečný precedent, který by mohl vést až k ohrožení demokracie. A proti tomu bojujeme nejen my, ale troufám si říci, že i sociální demokraté,“ řekl deníku ECHO24.cz místopředseda sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek.

‚Podobné teze používal Lenin‘

Jeho slova ostatně potvrzují právě sociální demokraté. Například místopředseda jejich poslaneckého klubu Jan Chvojka: „Ani sněmovna se nedá řídit jako firma. Opozici by se měla dát možnost říci si k projednávané věci, co chce, byť je to často nepříjemné a zdlouhavé. Tezi, že parlament je žvanírna, často používal Lenin. Všichni víme, jak to v Rusku dopadlo.“

Ještě ostřejší jsou k Babišovi samozřejmě opoziční politici. Například lídr ODS Petr Fiala prohlásil, že šéf hnutí ANO mluví podobně jako v minulosti Adolf Hitler.

„Mně tohle připomíná velice blízko praktiky StB. Že jen tak hodíte do prostoru na někoho obvinění bez jakýchkoliv důkazů a dělej si s tím, člověče, co chceš,“ oponuje Babišovi Bartošek.

Babiš má ale jasno. Zavedené strany se proti němu spikly. Dělají spolu kšefty a všechny svou kritiku zaměřují pouze na ANO. „Naše hnutí kritizují všichni, a to hlavně proto, že my s nimi ty kšefty dělat nechceme,“ reagoval pro ČTK. A později ještě přitvrdil, když v pondělí navečer označil dva poslance svých koaličních partnerů – shodou okolností právě Bartoška a také sociálního demokrata Ladislava Šincla – za zlobbované hazardním průmyslem. 

„Mně tohle připomíná velice blízko praktiky StB. Že jen tak hodíte do prostoru na někoho obvinění bez jakýchkoliv důkazů a dělej si s tím, člověče, co chceš,“ vzkázal Babišovi přes Českou televizi očividně hodně rozladěný Bartošek.

Čtěte také: Babiš dva roky po volbách: ‚Jsme tu noví, neumíme v tom chodit.‘

Nicméně i přes rostoucí kritiku koaličních partnerů se Andrej Babiš nemusí bát žádného většího střetu. A to ani přes blížící se termín krajských voleb, před nimiž se vztahy uvnitř vládní koalice jistě ještě ochladí. ČSSD a KDU-ČSL totiž Babiše k vládě potřebují. To šéf hnutí ANO samozřejmě dobře ví, proto si podobné výroky dovolí i jen pár minut před koaliční radou.

Naštvaní partneři mu ale svou nechuť mohou dát pocítit i jinak. Například tím, že ho nechají samotného v boji za pro něj stěžejní zákony. „Výroky Andreje Babiše o kšeftech tradičních stran mi nepřipadají zrovna šťastné ve chvíli, kdy ve sněmovně hnutí ANO spoléhá právě na zkušenosti sociální demokracie. Což sám pan vicepremiér přiznal například u elektronické evidence tržeb,“ naznačil šéf sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček, že pokud bude Babiš pokračovat v současné rétorice, může se u schvalování své vlajkové lodi ještě pořádně zapotit.

Podobný náznak ostatně přišel i v neděli od Bělobrádka a v pondělí večer od celé KDU-ČSL. Ta na koaliční schůzku přišla s ultimátem: pokud řemeslníci nebudou moci do EET naskočit až po dvou letech, strana pro evidenci ruku nezvedne.

Více čtěte: EET nastoupí pomaleji, řemeslníci se zapojí až po dvou letech

Čtěte také: V koalici bylo dusno. Zklamání z Babiše je čím dál větší

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články