1 Tragický porod

Dítě po překotném porodu doma zemřelo. Rodiče si stěžují na necitlivou policii

, NOVÉ

Témata: ,

Rodina, jejíž dítě včera zemřelo při překotném domácím porodu zvažuje stížnost kvůli postupu policie. Ta totiž přinutila otce dítěte, aby po nešťastném porodu jel na výslech, místo toho aby jel za svou partnerkou do nemocnice. Stav ženy, která byla po porodu ve velmi vážném stavu, je nyní stabilizovaný, uvedl náměstek pro lékařskou péči boskovické nemocnice Vladimír Zemánek.

Žena podle výkonné ředitelky Unie porodních asistentek Kateřiny Hájkové Klíčové plánovala porod v porodnici a docházela na pravidelné prohlídky do porodnice. Ve čtvrtek nad ránem začala mít kontrakce. „Jednalo se o takzvaný překotný porod, takže se dítě narodilo doma velice rychle,“ uvedla Hájková Klíčová.

Porodní asistentka, která o ženu pečovala v těhotenství, byla podle ní při porodu s rodinou v telefonickém kontaktu a doporučila zavolat záchrannou službu. „Dítě bohužel po přestřižení pupeční šňůry přestalo dýchat a záchranářům se ho nepodařilo oživit,“ uvedla Hájková Klíčová.

Ženu ve vážném stavu odvezli záchranáři do nemocnice. „Na místě zasahovaly tři výjezdové skupiny s lékařem, a to včetně neonatologa specialisty. Matka byla posádkou s lékařem ošetřena, zaléčena a ve velmi vážném stavu transportována do nemocnice k hospitalizaci,“ uvedla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková.

Stav ženy je nyní stabilizovaný. „Včera po operačním výkonu byla tato pacientka přeložena na oddělení ARO k jednodenní hospitalizaci, a v dnešních ranních hodinách byla ve stabilizovaném stavu přeložena zpět na gynekologii,“ uvedl Zemánek.

Úmrtí dítěte při porodu doma řeší policie. „Mohu potvrdit, že jihomoravští policisté vyšetřují případ úmrtí novorozeného dítěte při porodu v místě bydliště,“ uvedl ve čtvrtek bez bližších podrobností policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Rodina zvažuje stížnost

Rodina podle MF Dnes zvažuje stížnost na postup policie. Policisté podle deníku totiž poté, co dorazili na místo a nafotili a prohledali dům, přikázali manželovi a porodní asistentce, která mezitím dorazila, aby odjeli k výslechu na služebnu. „Muž to odmítl, protože chtěl za ženou do nemocnice v Boskovicích. Záchranáři ji odvezli ještě předtím, než prohlásili dítě za mrtvé, a chtěl jí to říct,“ popsala deníku Kateřina Hájková Klíčová, která zná podrobnosti události.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Policisté ale muži odjet zakázali s tím, že to lze až po výslechu, na který čekal několik hodin. Žena mu podle deníku mezitím posílala sms. Ptala se ho v nich, co je s dítětem, a psala, že má strach. Netušila, že dítě nežije. Manžel jí to nechtěl říct v neosobní krátké zprávě a zdravotnický personál s ní podle deníku nekomunikoval.

Podle Hájkové Klíčové chování policistů i zdravotníků dokresluje atmosféru honu na čarodějnice, která panuje kolem jakéhokoliv porodu, jenž se neodehraje v nemocnici. „Ta optika, že pán není primárně v těžké životní situaci, ale především je podezřelý z trestného činu ve chvíli, kdy rodiče přišli o dítě, je hrozná,“ řekla deníku Hájková Klíčová.

Čtěte také:

Dítě zemřelo při domácím porodu, žena je ve vážném stavu

Záchranáři vyletěli o minutu dřív. Byrokrati nechtějí záchranu dítěte proplatit

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.