Nejsme tu kvůli jejich ropě. řekl americký ministr obrany v Bagdádu

Přítomnost Američanů v Iráku

Nejsme tu kvůli jejich ropě. řekl americký ministr obrany v BagdáduNOVÉ
James Mattis Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

Echo24

USA nejsou přítomny v Iráku, aby se zmocnily irácké ropy. Řekl to americký ministr obrany James Mattis, který dnes přicestoval na předem neohlášenou návštěvu do Bagdádu.

Distancoval se tak od výroku prezidenta Donalda Trumpa, který v lednu řekl, že USA měly zabrat iráckou ropu a že je možné, že k tomu budou ještě mít další příležitost. „Všichni, kdo jsme zde, my všichni v Americe jsme platili za plyn a ropu a jsem si jist, že v tom budeme v budoucnu pokračovat. Nejsme v Iráku proto, abychom se zmocnili ropy,“ řekl Mattis.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

V Iráku začala o víkendu bitva o západní Mosul, při níž Iráčanům pomáhá mezinárodní koalice vedená USA. Spojené státy mají na místě také vojenské poradce. Pentagon navíc zvažuje možnost zrychlit boj proti Islámskému státu (IS) v Iráku i v Sýrii.

Jak napsala agentura AP, toto úsilí komplikují Trumpovy výroky – jeho hrozba ohledně irácké ropy a také začlenění Iráku mezi sedm zemí, jejichž občanům chtěl Trump dočasně zakázat vstupu do USA.

Iráčtí poslanci na to reagovali výzvami, aby premiér Hajdar Abádí omezil spolupráci s Američany. Mattis je v Iráku poprvé coby šéf Pentagonu a podle agentury Reuters tam chce získat informace o stavu boje proti IS.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zvyšte výdaje na obranu, jinak utlumíme závazky, vyzývá Mattis Evropu

Před 15 lety označil George Bush KLDR, Írán a Irák za „osu zla“