1 'LEDU JE VÍCE NEŽ V ROCE 2012'

Experti strašili, že v září 2016 roztaje led v Arktidě. Ledu je více

, NOVÉ

Témata: , ,

Experti na klimatologii, kteří tvrdili, že během letošního září roztaje mořský led na Severním pólu, nyní čelí ostré kritice ze strany ostatních vědců. Satelitní snímky totiž ukázaly, že ledu je v Arktidě stále dost. Je ho tam dokonce mnohem více než v roce 2012. Na přešlap klimatologů upozornil britský The Telegraph.

Terčem kritiky se podle britského deníku stali především vědci Peter Wadhams a Wieslaw Maslowski. Ti totiž dlouhodobě tvrdili, že během letošního září Severní ledový oceán přijde o přídomek „ledový“. Jejich alarmující předpovědi, které hojně přebírala vlivná média, také sloužily jako munice pro nejrůznější aktivisty.

Nyní se však ukázalo, že led během září nejenže neroztál, ale je ho tam dokonce mnohem více než před třemi lety. The Telegraph uvádí, že v Arktidě se k 10. září letošního roku nacházelo 4,14 milionu čtverečních kilometrů ledu, což je o 21 % více než v roce 2012.

Přestože dlouhodobá data ukazují, že led v Arktidě skutečně pomalu ubývá, ostatní vědci nyní kritizují výše zmíněné experty, že vyvolávali „planý poplach“. Profesora Wadhamse například obvinili, že komplikuje debatu o globálním oteplování svými „dramatickými, nekorektními a zmatečnými“ předpověďmi.

Postupný úbytek ledu v Arktidě totiž podle vědce Eda Hawkinse nelze brát na lehkou váhu. Pouze je podle něj potřeba, aby se o problémech diskutovalo věcně. Hawkins také říká, že v budoucnu se v Arktidě v letních měsících zřejmě objeví období, kdy bude Severní pól bez mořského ledu – nejprve půjde o několik nejteplejších dnů v roce, později o několik týdnů a tak dále.

To by podle vědců mohlo představovat problém, protože led odráží sluneční světlo jinak než mořská voda. Pokud bude ledu ubývat, bude se zrychlovat globální oteplování, což by mohlo mít vliv například na podnebí.

Britský Telegraph připomíná, že nevyplněné předpovědi o ztrátě ledu v září 2016 nejsou jediný podobný případ. Velkou pozornost v minulosti vyvolal například takzvaný ostrov z odpadků, který se měl údajně nacházet v Tichém oceánu. Letecké snímky nicméně podle deníku prokázaly, že v Pacifiku se žádný podobný útvar nenachází.

Čtěte také: Globální oteplování není věcí názoru. Prostě tady je

Rusové se připravují na válku v Arktidě. S novým Terminátorem

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.