Zeman v projevu několikrát chyboval. Docházejí mu síly?

HRADNÍ OMYLY

Zeman v projevu několikrát chyboval. Docházejí mu síly?NOVÉ 2
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman se ve svém slavnostním projevu, který pronesl ve svátek 28. října před udělením státních vyznamenání celkem pětatřiceti osobnostem, dopustil několika omylů. Chyboval v dataci bitvy o Británii, úmrtí oceňovaného letce RAF i jeho věku. „Sekl se“ o pět až šest let. Podle vyjádření Hradu prý nešlo o fakta, ale o hrdinský příběh.

„Pokládám za velkou čest, že mohu udělit nejvyšší české vyznamenání vojenské třídy dvacetiletému letci, který zahynul koncem října 1945 v bitvě o Británii. A měl na svém kontě sedmnáct úspěšných sestřelů,“ prohlásil v úvodu svého projevu Zeman v souvislosti s oceněním Josefa Františka, který během druhé světové války bojoval u Královského letectva pod polskou 303. perutí.

Více zde: Letecké eso z Otaslavic. Zapomenutý příběh hrdiny z bitvy o Británii

Nejen, že Zeman popletl věk mladého letce RAF, špatně uvedl i jeho datum úmrtí a vlastně se tak netrefil ani do období, kdy letecká bitva o Británii probíhala. František totiž zemřel jen den po svých 26. narozeninách – tedy 8. října 1940, a to při pádu svého letounu během hlídkového letu.

Podle mluvčího hlavy státu Jiřího Ovčáčka bylo přesto poselství dané části projevu každému jasné. „Pan prezident hovořil o konkrétním hrdinovi. A jeho příběhem bychom se měli zabývat. Chyba v roce je z tohoto hlediska absolutně nedůležitá a zajímá jenom ty, které nezajímají příběhy hrdinství,“ uvedl deníku ECHO24.cz mluvčí Ovčáček.

Projev zpaměti není omluva

„Projev byl samozřejmě pronášen spatra,“ dodal hradní mluvčí. Prezident Miloš Zeman, mnohými považován za skvělého řečníka, je tím známý. Podle kritiků ale přednes zpaměti není omluva pro to, aby si ve slavnostních projevech mohl dovolit dělat chyby.

Mluvčí Ovčáček si neodpustil záležitost komentovat i na Twitteru:

Není to přitom v poslední době poprvé, co se Zeman na veřejnosti „sekl“ v historických faktech. Na začátku října v rozhovoru pro týdeník Reflex prezident řekl, že události 17. listopadu 1989, kdy příslušníci VB na Národní třídě brutálně zbili protestující, nelze označit za masakr. Prý totiž nikdo nezemřel a podle něho při masakru lidé umírají.

„Masakr byl naopak 17. listopad 1939, kdy zemřel dělník Sedláček, na něhož se z neznámých důvodů zapomíná stejně jako na studenta Opletala,“ argumentoval Zeman. Jenže dělník Václav Sedláček zemřel podle historiků o něco dříve – byl zastřelen 28. října 1939 během protinacistických demonstrací.

Více zde: Kdy zemřel dělník Sedláček? Prezident opět šlápl vedle

Ovšem za zatím nejvýznamnější přešlap, který vzbudil kontroverze napříč společností, lze označit jeho výroky v souvislosti s novinářem a spisovatelem Ferdinandem Peroutkou. Letos v lednu ho na fóru k holocaustu označil za autora článku s názvem „Hitler je gentleman“, který je podle Zemana důkazem intelektuálního selhání novináře. Podle historiků ale článek neexistuje. Český státník svůj omyl ale nepřiznal a Hrad po něm tak stále pátrá.

Čtěte také: Vyznamenání dostali komunisti, estébáci, komedianti a pár slušných

Popelníček? V Británii prý Zemanovi za kouření naúčtovali 60 tisíc

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články