Židé jsou jako kanárci v uhelném dole
TÝDENÍK ECHO
Současná migrační vlna do Evropy má potenciál dlouhodobě změnit charakter starého kontinentu. Znamená to víc halal obchodů, opět početnější nižší vrstvy a větší strukturální nezaměstnanost, taky riziko hlubších příkopů napříč společností. A jak se v nové Evropě budou cítit Židé? Gideon Bechar je ředitel sekce na izraelském ministerstvu zahraničí a nejvýše postavený člověk, kterého si Stát Izrael zaměstnává pro studia a potírání antisemitismu ve světě.
Proč bychom si tváří v tvář různým potížím, jimž čelíme dnes, měli dělat hlavu s něčím tak odtažitým, jako se nám dnes jeví problém antisemitismu?
Protože antisemitismus nezmizel. A protože to není problém, s jakým se potýkají výlučně Židé. Je to globální problém. Podle známé zásady všechno, co nejdřív začne proti Židům, po čase přejde i na další menšiny. Lesbičky, homosexuály a další. Znáte obrat kanárek v uhelném dole? I moderní společnost se občas ocitne v problémech – politických, sociálních, ekonomických. Lidi pak hledají, koho by za ně mohli vinit. Takže nenávist k Židům bývá taky indikátor velkých společenských problémů.
Myslíte, že nenávist k Židům je vážný problém současné Evropy?
Jistě. Evropská unie je dosud domovem třetí největší židovské komunity na světě – po Izraeli a Spojených státech. Před 70 lety měla Evropa samozřejmě úplně největší komunitu. Dnes je v Izraeli šest milionů Židů, v USA téměř šest milionů, v EU 1,5 milionu Židů. Ještě po skončení války jich bylo v Evropě 3,5 milionu, od té doby to číslo neustále klesá. A zajímavé je, že místa s nejvyšší úrovní antisemitismu dnes najdeme právě v Evropské unii. Paradoxně a bohužel je dnes registrováno nejvíc incidentů v zemích, jež patří k nejrozvinutějším demokraciím světa: ve Francii, v Belgii, Nizozemsku, Švédsku, Norsku, Velké Británii, Německu, Rakousku atd. Otázka je samozřejmě proč: proč v zemích s trpkou zkušeností holocaustu je antisemitismus opět na vzestupu? Napájí se ze tří různých zdrojů: zaprvé tradiční antisemitismus ultranacionalistických stran, krajní radikální pravice, zadruhé islámský antisemitismus a zatřetí antisemitismus přicházející z radikální levice, který v poslední době dostává infuzi od hnutí BDS. (Boycott, Divestment, Sanctions – kampaň za bojkot Izraele, dokud neodstoupí ze Západního břehu, nepovolí návrat palestinských běženců z roku 1948; BDS začal před deseti lety jako palestinská iniciativa, mezitím se rozšířil po celém světě – pozn. red.)