Severní Korea: Máme nejlepší systém ochrany lidských práv
Únorová zpráva vyšetřovací komise OSN popsala Severní Koreu jako autoritářský stát, který nemá v současnosti obdoby a který terorizuje své občany. KLDR na palbu kritiky odpověděla vlastní zprávou. V ní označuje svůj systém lidských práv jako kvalitní až mimořádný. Zmiňuje se také o blahobytném životě severokorejských obyvatel.
Vydání zprávy bylo podle mnohých záměrně načasováno v souvislosti s Valným shromážděním OSN, kde by se tato problematika měla projednávat, píše CNN. Valné shromáždění OSN začíná v New Yorku dnes. ,,Pchongjang ví, že je stále více diplomaticky izolován, a proto se tento trend snaží zvrátit,“ vysvětluje Sokeel Park, ředitel výzkumu a strategie mezinárodní nevládní organizaci Liberty in North Korea. ,,KLDR si je patrná mezinárodní shody panující ohledně porušování lidských práv na jejím území, vidí ji jako jeden z důvodů této izolace, takže dává smysl, že se to snaží popřít," dodává Park.
Únorová zpráva OSN je založená na svědectví více než stovky obětí, svědků a expertů a také na podrobném zkoumání nejrůznějších satelitních snímků. KLDR se na vyšetřování odmítla podílet a nakonec i závěry zprávy popřela. K samotnému vyšetřování pak vláda dodala, že jeho součástí byli nedůvěryhodní svědci podplacení OSN, kteří si svoje historky vymysleli.
Čtěte také: V KLDR se kují pikle. A sestra Kim Čong-una nabývá na moci
Park poukazuje na to, že Pchongjang označuje veškerou kritiku na dodržování lidských práv jako zpolitizovaný útok nepřátelských sil. Spojené státy americké obviňuje z toho, že si otázku lidských práv berou jako pouhou záminku pro to, aby mohly zasahovat do vnitřních záležitostí KLDR. Zpráva Severní Koree dále tvrdí, že Washington osnuje plán s cílem svrhnout sociální systém KLDR. Nezapomíná ani na přičítání viny Američanům za začátek Korejské války.
Rozsáhlá zpráva KLDR prý vznikla na základě šetření různých institucí, nevládních organizací a expertů na lidská práva. ,,Systém lidských práv KLDR byl formován a vyvíjen během sedmdesátileté historie. Je to mimořádný systém, který důkladně a prakticky zaručuje dodržování lidských práv ve všech oblastech společenského života včetně politiky, ekonomiky a kultury," píše se v dokumentu.
Čtěte také: Chtěli rozvrátit KLDR. Věznění Američané žádají o propuštění
Politický systém Severní Koree je ve zprávě charakterizován jako systém, který propůjčuje svým občanům nevyčíslitelnou politickou integritu a zaručuje jim nezávislost, kreativní pracovní život i blahobytnou a civilizovanou životní úroveň. Vyzdvihuje i všeobecnou povinnou školní docházku či bezplatnou zdravotní péči.
Důraz je rovněž kladen na nezávislé soudnictví a právo na obhajobu, tedy přesný opak toho, co režimu vytýká americké Ministerstvo zahraničí. USA KLDR kritizují, že jim neumožňují přístupu k případům amerických občanů souzených v Severní Korei. V neděli například tamní soud odsoudil Američana Matthewa Millera k šesti letům v pracovním táboře.
Čtěte také: Američan stráví šest let v korejském pracovním táboře