Ovčáček z Hradu pálí na Sobotku. ČSSD se prý hlásí k nenávisti
Nekontrolovatelný mluvčí?
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se buď vymkl kontrole svého nadřízeného, nebo se prezident Miloš Zeman jeho ústy snaží ještě více vyhrotit vzájemný vztah s předsedou sociální demokracie Bohuslavem Sobotkou. Novým předmětem sporu se stala demonstrace na podporu premiéra proti nedávným Zemanovým výrokům o kalašnikovu. Právě tuto událost společně s pozvánkou na svém facebookovém účtu sdílela ČSSD, čímž se podle Ovčáčka přihlásila k nenávistnému programu Kalouskovy TOP 09.
Demonstraci pořádá známý proukrajinský radikál Tomasz Peszynski. Na událost zakladatele organizace Pražský Majdan ale upozornila i ČSSD na svém facebookovém profilu. Pozvánku k lidovému shromáždění sdílela s poznámkou: „Přijďte podpořit dobrou věc. Proti xenofobii a nenávisti bojuje i náš předseda Bohuslav Sobotka“.
Přijďte podpořit dobrou věc. Proti xenofobii a nenávisti bojuje i náš předseda Bohuslav Sobotka.
Zveřejnil(a) ČSSD dne 4. únor 2016
Právě tato iniciativa ovšem pobouřila prezidentského mluvčího. Ten počínání sociální demokracie označil za nenávistné a přirovnal jej k praktikám opoziční TOP 09. „Sobotkovo vedení ČSSD se tím oficiálně a jednoznačně přihlásilo k programu nenávisti, který nemá se skutečnou levicí nic společného. Začínám přemýšlet nad tím, jaký je vlastně rozdíl mezi Kalouskovou TOP 09 a Sobotkovou ČSSD,“ sdělil Ovčáček serveru Parlamentnilisty.cz a vzápětí stejný status sdílel i na svém facebookovém profilu.
Nařčení mluvčího prezidenta přitom přišlo krátce poté, co prezident označil Bohuslava Sobotku v rozhovoru pro časopis Týden za ňoumu a jeho počínání ve vládě za neumětelství. „Já bych na to odcitoval server, který se jmenuje Viditelný Macek. Tam stálo, že jenom naprostý ňouma může mít strach z bonmotu,“ reagoval například Zeman na Sobotkova slova o kalašnikovu.
Větu o použití automatické pušky použil prezident při nedávné návštěvě Jihomoravského kraje. Když se Zemana při veřejné diskuzi jedna ze studentek dotázala, jakým způsobem by měl český občan postupovat pro odstranění nechtěného politika, nabídla hlava státu dvě cesty – svobodné volby, nebo kalašnikov. Tento výrok následně popudil vrcholné představitele české politiky včetně premiéra a předsedů obou komor parlamentu.