Válková opět naráží u poslanců. Špatné zákony i komunikace

opakující se problémy

Válková opět naráží u poslanců. Špatné zákony i komunikaceNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Stejně špatně, jak ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) končila rok minulý, vkročila do toho letošního. Ústavně-právní výbor sněmovny jí po všeobecné kritice dal měsíc na úpravy zákona týkajícího se trestní odpovědnosti firem, beze změn neprošla ministerstvu ani další norma. Poslanci od Válkové už poněkolikáté za poslední rok požadují lepší komunikaci. Její práce v resortu si všímá šéf hnutí ANO Andrej Babiš a sleduje ji také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Minulý rok zakončila ministryně Válková velkým restem. Nepodařilo se jí totiž vypořádat všechny výtky a nestihla včas předložit zásadní normu svého resortu: zákon o státním zastupitelství. Původní verzi, kterou ministryně navrhla, ostře zkritizovala nejen opozice, ale i koaliční poslanci a státní zástupci. Válkové se nakonec podařilo vyjednat odklad. Zákon má předložit v polovině letošního roku a do té doby ho musí předělat do podoby, kdy pro ministerstvo nebude znamenat získání moci nad státními zástupci.

Čtěte také: Válková tvrdě narazila. A naštvala státního zástupce Zemana

I když šla Válková do roku 2015 s resty, zdálo se, že přijde uklidnění. Jenže šéfka spravedlnosti znovu narazila už v polovině ledna. To si vysloužila všeobecnou kritiku poslanců z ústavně-právního výboru za svou novelu zákona o trestní odpovědnosti firem.

Výbor: Špatná komunikace znamená neschválené zákony

Poslanci se obávají, že návrh může otevřít cestu například k účelové kriminalizaci společností. Novela totiž výrazně rozšiřuje okruh trestných činů, které mohu na firmy dopadnout, ale zároveň neřeší problémy spojené s aktuální úpravou. „Praxe může vést k účelové likvidaci nepohodlných firem,“ namítala třeba bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová z ČSSD.

Výbor nakonec projednávání novely na měsíc přerušil a dal Válkové šanci vydebatovat všechny kontroverzní body a najít kompromis. „Obavy z kriminalizace právnických osob jsou liché,“ reagovala ministryně. Pokud ale nebudou poslanci za měsíc s její prací spokojeni, mohou vyzvat vládu, aby novelu ze sněmovny úplně stáhla.

Tejc: „V minulosti, ať už byla jakákoliv vláda a jakýkoliv ministr, platilo, že ministerstvo předkládalo návrhy a hrozilo-li, že nebude mít podporu, snažilo se hledat kompromisy na pozměňovacích návrzích.“

A právě neschopnost Válkové ustoupit poslancům vadí. „Já věřím, že se nám podaří lépe komunikovat s ministerstvem co do výsledku našich debat. Že najdeme společnou řeč při úpravách zákonů. V minulosti, ať už byla jakákoliv vláda a jakýkoliv ministr, platilo, že ministerstvo předkládalo návrhy a hrozilo-li, že nebude mít podporu, snažilo se hledat kompromisy na pozměňovacích návrzích,“ vysvětluje šéf ústavně-právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

Podle něj resort v posledním roce na prosby poslanců ne vždy reaguje. „A možná i proto řada zákonů je ve výboru, není schválená, protože nedošlo k dohodě na jejich obsahu,“ dodal pro deník ECHO24.cz s tím, se už s ministryní o zlepšení komunikace mluvil.

Nespokojený Babiš

Ministerstvo úplně neuspělo ani o den později, když na výboru obhajovalo další ze svých norem. Poslanci se proti původní verzi rozhodli načíst několik změn, které se nelíbily přítomnému prvnímu náměstkovi Robertu Pelikánovi.

Jisté je, že má ministryně co dohánět. Toho si v poslední době všiml i ministr financí a stranický šéf Válkové Andrej Babiš. Ten o práci své ministryně promluvil v rozhovoru pro Lidové noviny.

„Jde jí to pomalu. Od počátku byly v resortu personální problémy s náměstky. Když k tomu přičtete obrovskou byrokracii státu, dá se říci, že ty výsledky nejsou až tak valné. Resort potřebuje větší dynamiku a tah na branku,“ odpověděl Babiš redaktorům na otázku, jestli se s výkonem ministryně spokojený.

„Pokud ministryně spravedlnosti Helena Válková projeví jakékoliv další zaváhání, bude ČSSD požadovat, aby odešla,“ hrozil v polovině loňského roku premiér.

Ministr financí očekává, že jeho kolegyně zrychlí a své zákony připraví co možná nejdříve.

Babiš se tak připojil ke kritice, kterou Válkovou v minulém roce zahrnul předseda sociální demokracie a premiér Bohuslav Sobotka.

Oba politici se spolu o dalším osudu Válkové bavili v polovině loňského roku, Sobotkovi tehdy vadilo, že ministryně kvůli častým personálním sporům nestíhá svou práci. „Pokud ministryně spravedlnosti Helena Válková projeví jakékoliv další zaváhání, bude ČSSD požadovat, aby odešla,“ prohlašoval tehdy Sobotka.

A Válkovou nadále sleduje. Letošek pro její další setrvání v resortu bude zlomový. „Pro paní Válkovou bude rozhodující, jak dokáže splnit legislativní plán na rok 2015. Další odklady potřebných změn si nedokáži představit,“ řekl premiér deníku.

Válková se už krátce po svém jmenování rozhádala s bezpečnostním výborem sněmovny, tehdy měla odlišný názor na řešení situace v českém vězeňství. Provázely ji také opakované personální spory v resortu, nejviditelnější asi s její tehdejší náměstkyní Hanou Marvanovou.

Čtěte také: Sobotka: Ještě jedno zaváhání a Válková končí

Sdílet:

Hlavní zprávy