Rapera zlákal džihád. Teď ho honí islamisté i rozvědka

Zběh od Islámského státu

Rapera zlákal džihád. Teď ho honí islamisté i rozvědkaNOVÉ
24letý rapper Abdel-Majed Abdel Bary. Foto: FOTO: Youtube
3
Svět
Echo24
Sdílet:

Když londýnský raper L Jinny odjížděl bojovat po boku fanatiků z Islámského státu, myslel si, že ho čeká džihádistická idylka. Po nějaké době však přišlo vystřízlivění a Jinny uprchl do Turecka. Ani zde si ovšem neodpočine, protože ho pronásledují jak britské tajné služby, tak islamisté, kteří s dezertéry neznají slitování. Nemůže se ani vrátit domů, protože v Británii by mohl jít do vězení. Raperův příběh, který zveřejnil deník The Daily Telegraph, ukazuje svízelnou situaci, ve které se nacházejí odpadlíci z IS.

Čtyřiadvacetiletý raper, vlastním jménem Abdel-Majed Abdel Bary, je jedním z mnoha západních občanů muslimského původu, kteří odešli bojovat do Iráku a Sýrie v barvách Islámského státu. Představy živené internetovou propagandou IS se však mnohdy liší od tvrdého života v poušti, který musí ozbrojenci snášet. Ani bojové akce „v reálu“ nevypadají tak dobrodružně, jako na internetu, a proto se mnoho západních radikálů, včetně Baryho, po několika měsících či letech rozhodne řady islamistů opustit. 

Bary se rozhodl využít situace, když islamisté utrpěli zdrcující porážku u města Tal Abjad na hranicích s Tureckem. V nastalém chaosu, kdy se radikálové stahovali do vnitrozemí Sýrie, se od nich oddělil, vmísil se mezi uprchlíky a přešel hranici do sousedního Turecka. Zde se podle dostupných zpráv zdržuje doteď, přičemž se snaží uniknout pozornosti britské rozvědky, která mu hrozí zatčením, i islamistů, kteří mu hrozí popravou. 

O tom, kde přesně se nachází, se zatím pouze spekuluje. Práci tajných služeb komplikuje fakt, že si Bary zrušil všechny účty na sociálních sítích, které by jinak mohly pomoct s jeho lokalizací. Ještě nedávno přitom mladý Brit používal zejména svůj twitterový účet jako nástroj pro komunikaci s veřejností. Na svém účtu, kde vystupoval pod pseudonymem Soldier of Allah (Alláhův voják), sdílel například fotku, na které pózuje s uřezanou hlavou. Stejně tak prostřednictvím Twitteru „vyhlásil válku“ západní civilizaci. 

Sklony k radikalizaci měl v rodině

Případ rapera Baryho ve Velké Británii znovu rozproudil debatu o odpadlících Islámského státu, kteří se nacházejí v kleštích mezi britskou justicí a islamistickými polními soudy. Podle expertů si až jedna pětina západních radikálů své angažmá v řadách islamistů rozmyslí a rádi by se vrátili domů. Řada z nich ovšem radši zůstane na Blízkém východě. Odrazují je případy, kdy soud pošle navrátilce z IS na mnoho let do vězení. Například letos v únoru soud poslal na 12 let do vězení Imrana Khawaju, který strávil v Sýrii půl roku.

Předtím, než Bary v roce 2013 odjel do Sýrie, vystupoval jako raper pod pseudonymem L Jinny. Nebyl přitom nijak neúspěšný, což by jinak jeho odjezd mohlo vysvětlovat – měl několik relativně úspěšných singlů, z nichž některé hrála i rozhlasová stanice BBC 1.

Nebyly to zřejmě ani peníze, co ho k odchodu vedlo – londýnský dům, ve kterém bydlel, měl hodnotu milionů. Lidé z jeho okolí podle Telegraphu uvedli, že mladého rapera zradikalizoval přístup britské vlády k válce v Iráku a v Afghánistánu.

Nutno podotknout, že Bary měl sklony k radikalizaci v genetické výbavě. Jeho otec, který v minulosti čelil podezření z toho, že spolupracuje s Usámou bin Ládinem, byl loni uvězněn ve Spojených státech za spoluúčast na bombových útocích v Africe z roku 1998.

Bary zároveň nějakou dobu čelil podezření, že je „Džihádista John“ – maskovaný radikál, který nějakou dobu popravoval západní rukojmí. Tato podezření se však po krátké době podařilo vyvrátit tajným službám, které zjistily, že „John“ je ve skutečnosti jistý Mohammed Emwazi. Oba muži však žili v Londýně nedaleko od sebe. 

Západní radikálové však nepocházejí jen z Británie. Nedávno světovými médii proběhla zpráva o tom, že se řady islamistů rozhodl opustit německý kickboxer albánského původu jménem Valdet Gashi. Gashi, který je dvojnásobným mistrem světa ve své váhové kategorii, byl podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje z exilu, radikály při útěku chycen a popraven. Podle jiných zpráv přežil a nyní se nachází ve vězení. 

Podle statistik SOHRu bylo dosud islamisty při pokusu o útěk chyceno a popraveno hned 143 bývalých bojovníků Islámského státu.

Čtěte také: Islamistka napsala báseň o ‚krvavém pátku‘. Může za něj homosexualita

Češi u islamistů? Už teď je jde trestat, odmítla vláda novelu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články