Výsostné zacházení se Sládkem? Snadno prolomil policejní koridor

17. listopad na Albertově

Výsostné zacházení se Sládkem? Snadno prolomil policejní koridorUVNITŘ VIDEO
Domov

Kristýna Novotná

Neprodyšná uzávěra na pražském Albertově během shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana a Bloku proti islámu neplatila pro všechny. Někdejší kontroverzní politik Miroslav Sládek se koridorem policistů dostal. Dokazuje to video serveru a2larm.cz.

Policie oblast Albertova v den výročí listopadových událostí neprodyšně uzavřela. S cílem zabránit „nebezpečným situacím“ oddělovala průvod prouprchlických aktivistů od islamofobů hradba těžkooděnců. V průchodu bránila i obyčejným lidem, kteří tak museli oblast složitě obcházet.

„Oblast je uzavřená, pokud se chcete dostat na druhou stranu, musíte to obejít. Skrz nikoho nepouštíme,“ sdělil příchozím policista s tím, že tak chtějí předejít konfliktům. „Takže dnes mohou na Albertov pouze fašisti?“ ptá se ho ve zveřejněném videu reportérka serveru a2larm.cz. „Pan Sládek!“ uvidí žena známou tvář. „Toho pusťte, ten je fašista,“ pokračuje.

Svůj k svému aneb náhodné setkání s Miroslavem Sládkem from A2_LARM on Vimeo.

„Možná ho pustíme, možná ne,“ odvětí jeden z těžkooděnců. Nakonec se situace vyřeší tak, že si pro Sládka přijde členka antikonfliktního týmu a spolu s doprovodem ho policejním koridorem provede. „Takže my vás vezmeme. A vy máte sebou nějakou skupinu?“ ptá se žena Sládka.

Sládek se nejspíš vrací do politiky

Poté, co bývalý předseda republikánů projde, ostatní lidé se začnou rozčilovat. „Jak je možné, že někoho pouštíte a někoho ne?“ rozčiloval se postarší pán. Videonahrávka dále ukazuje, jak se Sládek s několika kolemjdoucími fotografoval a na komentář jednoho z nich „vás teda ‚vodvařili‘, chudáka“ reagoval slovy: „Nevadí, vracíme se“.

Pražská policie, která měla zásah těžkooděnců i antikonfliktní tým 17. listopadu na starosti, se k věci zatím nevyjádřila. Policejní mluvčí Tomáš Hulan na dotaz deníku ECHO24.cz ohledně propustky pro Sládka pouze uvedl, že záležitost prověří.

Miroslav Sládek v úterý v den státního svátku vystoupil na pražském Klárově, kde promluvil k účastníkům protiimgrační demonstrace. Sládek proslul v devadesátých letech svými kontroverzními výroky na adresu Romů či Německa. V poslední době se začaly množit indicie, které naznačují, že se chce na politickou scénu skutečně vrátit.

Více zde: Sládek vyšel ze zapomnění. Větří u protiislamistů příležitost?

Studenti si 17. listopad zopakují

Letošní připomínka událostí 17. listopadu 1939 a 1989 se nesla v duchu uprchlické krize. Na pražském Albertově zorganizovala shromáždění iniciativa Blok proti islámu na podporu prezidenta Miloše Zemana. Kvůli bezpečnostním opatřením v souvislosti s vystoupením hlavy státu se tak většina studentů nedostala k pamětní desce, aby uctila památku a položila květinu či zapálila svíčku.

„17. listopad je Mezinárodním dnem studenstva, a nakonec studenti nemohou ve slušnosti vyjádřit úctu těm, kteří za ně v uvozovkách bojovali,“ řekl Českému rozhlasu Jiří Feryna, předseda studentské rady. Postup police kromě akademické obce odsoudili mimo jiné europoslanci Pavel Svoboda (KDU-ČSL) a Jiří Pospíšil (TOP 09) nebo předseda ODS Petr Fiala.

Studenti se tak na pražském Albertově sejdou zřejmě na konci listopadu znovu. Účast na akci na Facebooku přislíbila už více než tisícovka lidí. „Jakožto studenti a občané bychom rádi svolali k albertovskému pomníku pietní akci, kterou chceme dát prostor k náležitému uctění tohoto státního i světového svátku,“ uvedli studenti v popisu akce.

Čtěte také: Rektor Bek: Zemanovi příznivci se chtěli studentům pomstít

ON-LINE: Zeman a Konvička na jednom pódiu. Zpívali hymnu