6 Případ Olgy Hepnarové

Já, Olga Hepnarová. První záběry ukazují polonahou vražedkyni

, NOVÉ

Témata: , ,

Film o vražedkyni osmi lidí a poslední popravené ženě v Československu se v rámci sekce Panorama dočká premiéry na slavném festivalu Berlinale. Jeho uvedení dokonce zahájí promítání v rámci Panoramy v konkurenci padesáti světových filmů. O natočení příběhu Olgy Hepnarové přitom v minulosti projevila zájem třeba Věra Chytilová, až nyní ale projekt s názvem Já, Olga Hepnarová do konce dotáhli Tomáš Weinreb a Petr Kazda.

Spolu s oznámením o uvedení na únorovém Berlinale uveřejnili tvůrci první ukázku z filmu. Současně avizovali, že plnohodnotného traileru se diváci dočkají následující týden. Ve zveřejněné scéně se nachází Olga Hepnarová se svoji kamarádkou na diskotéce. Zatímco kamarádka odchází na bar pro drinky, Olga se přesouvá na taneční parket, kde začne tancovat s jinou dívkou. U toho si rozepne bundičku, pod kterou je úplně nahá. ,,Ty seš úplně šílená,“ říká jí v reakci na taneční vystoupení její kamarádka.

Film popisuje případ dvaadvacetileté Olgy, která v roce 1973 v centru Prahy úmyslně najela nákladním autem do skupiny lidí a osm jich zabila. Svůj čin považovala za akt pomsty společnosti, která jí podle ní celý život ubližovala. Původně přitom plánovala vykolejit vlak nebo střílet do lidí na Václavském náměstí. O dva roky později byla jako poslední žena v Československu popravena oběšením v pankrácké věznici.

Snímek vznikl v koprodukci Česka, Polska, Slovenska a Francie a stojí za ním nepříliš známé a zkušené duo scénáristů a filmařů. Tomáš Weinreb má jako režisér na kontě tři studentské filmy, Petr Kazda pouze film o filmu Tady hlídám já! O natočení příběhu Hepnarové se přitom v minulosti ucházela také Věra Chytilová.

Weinreb s Kazdou připravovali film dlouhých 5 let a v rozhovoru pro web o Olze Hepnarové se nechali slyšet, že to bylo nesmírně náročné. ,,De facto shánění prostředků bylo vydřené a realizace vykoupená za poměrně velké osobní, časové a finanční ztráty,“ uvedli. Natáčení podle nich provázely technické projekty, dohady s koprodukcí i náročné přesuny.

Postavy Olgy Hepnarové se ujala mladá polská herečka Michalina Olszańska, o které tvůrci tvrdí, že je velmi intuitivní a chytrá. Ze známějších českých herců se ve filmu objeví Klára Melíšková v roli matky Olgy, Jan Novotný, Roman Zach nebo Ondřej Malý v roli psychiatra.

Čtěte také: Český film roku podle kritiků: Ztraceni v Mnichově

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.