‚Odpálil se mezi doktory, měl dobré srdce,‘ říká přítel vrahů

Bojovníci ze severu

‚Odpálil se mezi doktory, měl dobré srdce,‘ říká přítel vrahůJeden svět 2015 1
Jeden svět 2015
Sdílet:

„Nikde nebude tvoje tvář a změníme ti hlas,“ slibuje hlas za kamerou mladému Somálci. Výměnou za anonymitu mladík vypráví, jak se v Dánsku připojil k teroristické skupině Al-Šabáb a málem se stal sebevražedným atentátníkem. „Nakonec jsem utekl. Nebyl jsem na to dost tvrdý,“ říká.

Hrdina dokumentu Bojovníci ze severu se setkal s ideologií islamistů v době, kdy ‘nic v jeho životě nedávalo smysl‘. Neměl práci, nedokončil školu, hádal se s rodinou, měl problémy s policií. Potloukal se po večírcích a pil. Při cestě z nevydařené party potkal v nočním autobuse člověka, díky kterému se jeho život změnil. Dostal se do osmičlenné skupiny přibližně stejně starých imigrantů. Dánsko pro ně nikdy nebylo domovem – jen zemí, kde vyrostli, když jejich rodiny v devadesátých letech uprchly před občanskou válkou ze Somálska.

Místo alkoholu a večírků začal anonymní hrdina trávit veškerý volný čas s novými přáteli. Scházeli se, mluvili o tom, jak má vypadat život muslima, společně se modlili, jedli, hráli fotbal. „Stali se z nás bratři. Nikdy jsem neměl takové přátele. Povídali jsme si o všem, už ne jen o pivu a o holkách, ale i o Koránu, o politice,“ popsal Somálec svou novou rodinu.

Zlom u sladkostí a limonády

Skupina se zradikalizovala, když v roce 2006 začala válka mezi Somálskem a Etiopií. Všichni chtěli po boku Al-Šabábu bojovat za svou zem. „Pro mě Al-Šabáb byla skupina mladých mužů, kteří chtěli osvobodit naši zem a bojovat za práva somálského lidu. Chtěl jsem se postavit proti té invazi, protože se zdálo, že to je jediná správná věc. Chtěl jsem bojovat za něco, co bylo větší než já. Pro svou zemi a svého Boha,“ vysvětlil mladík.

Rozhořčení ze situace v Somálsku začali členové skupiny pozorněji sledovat zprávy od Al-Šabábu, dívali se na videa, propagandistické zprávy. Důležitý zlom přišel, když dostali šanci přímo mluvit s jedním z lídrů ozbrojenců. Spojili se s ním přes mobilní telefon. „Cítili jsme, že se ten den něco stane. Nakoupili jsme si sladkosti a limonádu. Seděli jsme v kruhu, mobil uprostřed, a čekali jsme na zavolání,“ vypráví hrdina filmu.

Díky rozhovoru získali pocit, že se stávají součástí ‘něčeho důležitého‘. A zároveň se dostavily první pochybnosti. „Někteří z nás cítili, že to přestává být zábava,“ připustil zpovídaný. Jiní se jen utvrdili ve svých radikálních postojích.

Vrazi s dobrým srdcem

Aktivita skupiny skončila náhle. Jeden z členů skupiny přišel s tím, že všechno řekl policii. „Moc jsem nerozuměl, co se stalo. Prostě jsme si sbalili věci a vydali se každý svou cestou. Pro tři členy ‘rodiny‘ cesta vedla do Somálska. Abdí, Hasan a Mohammed byli ‘ti tvrdí‘. Odešli do Somálska a stali se bojovníky Al-Šabábu.

Stejně jako desítky dalších mladých muslimů, kteří vyrostli v Evropě. Tváře některých se v průběhu dokumentu objevují v prostřizích. Slibují věrnost Alláhovi, chtějí zabíjet v jeho jménu a za svou zem, ničeho se nebojí – ani smrti, protože vědí, že je čeká ráj.

Ze tří členů skupiny, kteří odešli do Somálska, už žije jen jeden. Zbylí dva zemřeli při sebevražedném atentátu. A s nimi desítky dalších lidí. Abdí se odpálil na promoci čerstvě vystudovaných doktorů. „Já bych to nikdy neudělal, ale pro něj to mělo smysl. Vím, že má dobré srdce, chtěl pomoct svým bratrům a sestrám,“ míní hrdina dokumentu. „Ale nikdy mu to nemůžu odpustit,“ dodal.

Bojovníci ze severu (Warriors from the North). Režie: Soren Steen Jespersen, Nasib Farah/ Dánsko/ Somálsko/ 2014/ 58 min. Uvádí festival Jeden svět 2015.

Zajímá vás, co se děje kolem vás? Zajímají vás dokumenty? Čtěte speciál JEDEN SVĚT 2015

Sdílet:

Hlavní zprávy