KLDR poprvé k smrti studenta: Je obětí Obamovy politiky trpělivosti
'I pro nás je jeho smrt záhadou'
Severní Korea v pátek popřela, že by mučila amerického studenta Otto Warmbiera, který tento týden zemřel ve Spojených státech krátce po propuštění ze severokorejské věznice. Warmbier byl v KLDR zadržován téměř půldruhého roku a minulý týden se vrátil do USA v kómatu. Američtí lékaři uvedli, že měl těžce poškozený mozek. V pondělí mladík zemřel.
Warmbier byl v KLDR odsouzen k 15 letům těžkých prací za krádež propagačního plakátu z hotelu. Americký prezident Donald Trump se v pondělí ostře ohradil proti „tvrdým podmínkám“, kterým byl odsouzenec v KLDR vystaven. „Je to brutální režim,“ uvedl šéf Bílého domu o Severní Koreji.
Pchjongjang se k Warmbierově smrti poprvé vyjádřil v dnešním článku, který publikovala severokorejská oficiální tisková agentura KCNA. Ta napsala, že KLDR jednala s Warmbierem v souladu se severokorejskými zákony a s mezinárodními normami. Jakékoli špatné zacházení s vězněm popřela.
„To, že Warmbier náhle zemřel pouhý týden po svém návratu do USA, je i pro nás záhadou,“ uvedl podle agentury KCNA mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí. Ten také prohlásil, že Warmbier se stal „obětí politiky strategické trpělivosti“ bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, jehož vláda nikdy nepožádala o propuštění studenta.
Podle mluvčího severokorejské diplomacie jsou obvinění ohledně podílu KLDR na smrti mladíka součástí pomlouvačné kampaně namířené proti Severní Koreji.
Pchjongjang v článku tiskové agentury KCNA rovněž kritizoval Jižní Koreu, že zneužívá případu Warmbiera, aby dosáhla propuštění dalších cizinců zadržovaných v Severní Koreji.