Návštěva Zemana byla nezapomenutelným zážitkem, píše učitelka

Připravené otázky prý příště už nebudou

Návštěva Zemana byla nezapomenutelným zážitkem, píše učitelkaNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Putinova show. Výjev jako z dob komunismu. Děsivě mrazivá diskuze. Takové ohlasy vzbudila předpřipravená debata Miloše Zemana se studenty Střední vinařské školy ve Valticích u českých politiků i veřejnosti. Pořad ČT 168 hodin totiž odhalil, že studenti byli instruováni, jak mají zvedat ruce a pokládat prezidentovi otázky předepsané na papírcích. Vedení školy si však návštěvu prezidenta chválí a způsob debaty nyní obhajuje.

,,Pro všechny zúčastněné byla návštěva hlavy státu velkým a nezapomenutelným zážitkem,“ píše na webových stránkách školy Petra Manišová, jedna z pedagožek. Podle ní zahájil prezident celou diskuzi humorným proslovem a nechal studenty, aby se tázali. ,,Miloš Zeman je přesně takový, jak o něm tvrdí jeho příznivci – lidový prezident,“ podotýká Manišová.

Učitelka píše, že se svými studenty o návštěvě Zemana diskutovala celých čtrnáct dní. ,,Řešili jsme otázky, které by mohli panu prezidentovi položit, zabývali jsme se mnoha tématy a otázky spravedlivě rozdělili mezi studenty všech ročníků,“ popisuje přípravu. Za velkou smůlu označila učitelka, že se debaty nemohli zúčastnit také studenti třetího a čtvrtého ročníku oboru Vinohradnictví – ve stejnou dobu se totiž konala soutěž v řezu.

Z pořadu 168 hodin však bylo patrné, že byli studenti otázkami zaskočeni. Působilo to, jako kdyby někteří z nich ani nerozuměli tomu, na co se Zemana ptají. „Rád bych se zeptal na důvod, proč se v Evropě politici zpronevěřili svým občanům-voličům, proč rozhodují proti jejich přání a vůli a také proti zákonům. Kdo na tom má zájem a zda jsou politici něčím nuceni k takovým rozhodnutím,“ přečetl z papírku jeden ze studentů.

Čtěte také: Zeman mezi školáky: Taková malá Putinova show

Způsob, jakým byla debata zorganizovaná, obhajovala ale také sama ředitelka školy, Ivana Machovcová: ,,Studenti se v občanské nauce na diskuzi chystali. Možná by bylo lepší, kdyby děti dotazy kladly spatra, ale není jednoduché hovořit s prezidentem před tolika lidmi. Proto studentům učitelka pomohla formulovat otázky,“ uvedla. „Já jsem ani nevěděla, o čem budou diskutovat. Samotní žáci nelibě nesou, jakým způsobem celá situace vyzněla v médiích,“ dodala ředitelka.

Další studenti se pak k debatě vyjádřili na Facebooku. Katka Krejčová například uvedla, že ji zaráží, že ,,dospělí vzdělání lidé neumí ocenit, že tito studenti, podle vás ovce jedné učitelky, mají snahu se zabývat problémy státu“. Upozorňuje také na trému, která některé z nich ovládla.

To potvrdil také další student Marek Černý. ,,Žáci měli na výběr, zda chtějí dotaz přečíst, nebo se jej naučit. Dobrovolně do toho šli a s otázkou souhlasili. Jak jsem již psal, mohli navrhnout otázku ze své hlavy paní učitelce v hodinách, kdy to s námi probírala všechny otázky dopodrobna.“

Po odchodu prezidenta Zemana ale někteří studenti v rozhovoru s ČTK neskrývali své zklamání nad tím, že nebyl prostor na bezprostřední otázky. Některým se nelíbila až příliš velká příprava pedagogů na diskusi s prezidentem.

Debata překvapila i Ovčáčka

Přední čeští politici nicméně přirovnali scénu k výjevům z dob, kdy zemi prostřednictvím silné propagandy vládli komunisté. „Nejsme před r. 89, aby byli studenti nuceni pokládat předem sjednané otázky. Nedůstojné pro studenty, učitele, i pro prezidenta,“ napsal na svém oficiálním facebookovém účtu předseda ODS Petr Fiala. „Musím přiznat, že beseda z vinařské školy mě vrátila o 26 let zpátky,“ napsal na svém Twitteru zase předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Diskuze překvapila i Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Podobnou situaci prý za tři roky krajských cest prezidenta nezaznamenal. Vyloučil, že by žáci dostali otázky na jeho nebo Zemanův popud. Zároveň řekl, že Hrad při dalších podobných akcích udělá vše pro to, aby se podobná situace už neopakovala.

Čtěte také:

Zemana čekaly předem připravené dotazy, na bezprostřední nebyl čas

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články