Jste hříšní, modlete se, řval útočník. Spolubydlící před ním marně varovali
Choval se radikálně. Pochybily německé úřady?
- red,
Běženci, kteří bydleli ve stejné ubytovně jako Ahmad A., jenž předminulý týden útočil nožem v hamburském supermarketu, uvedli, že se snažili vedení domova pro uprchlíky opakovaně informovat o Ahmedově radikálním chování. Byli však ignorováni. Informuje o tom Deutsche Welle.
Ahmedovi spolubydlící o něm uvedli, že byl velice radikální a extrémistický ve svých názorech. Ahmed byl například schopný vtrhnout sousedovi do pokoje a zakázat mu poslouchat hudbu, protože šlo podle něj o hřích. Dále například křičel své modlitby z okna, aby ostatní spolubydlící upozornil na čas modlení. Někteří imigranti uvedli, že Ahmedovi v pokoji visela vlajka Islámského státu.
„Na Ahmeda jsme si mnohokrát stěžovali vedení ubytovny, ale nikdo nás neposlouchal. Oni nás totiž neberou vážně, pro ně jsme akorát číslo,“ řekl jeden z běženců. Vedení zařízení potvrdilo Deutsche Welle, že stížnosti na Ahmeda obdrželo.
Násilnému činu na místě podlehl Mathias P., na kterého Ahmad A. zaútočil jako na prvního, život ohrožující zranění utrpěl i další nakupující. Ahmad A. poté obchod opustil a další tři lidi pobodal na ulici, než byl přemožen a zadržen kolemjdoucími, kteří byli převážně muslimové tureckého a arabského původu
Uprchlíci, kteří s Ahmedem bydleli ve stejné ubytovně, pro Deutsche Welle promluvili i o své vlastní frustraci. Mají dojem, že s nimi nikdo nemluví o důležitých otázkách. Nechápou, proč jim byl udělen pobyt jen na rok, a ne na tři, proč nemohou do země přivést svoji rodinu, proč nemohou změnit bydliště, nebo proč nemohou najít práci či bydlení, přestože se snaží.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
V ubytovně pro běžence přebývají tucty mladých lidí, kteří nemají celé dny co na práci. Poslouchají hudbu, společně si vaří, nebo hrají basketbal. Řada z nich ale pracuje, někteří však nelegálně, například jako výpomoc v kuchyni.
Imigranti při svém příchodu do Německa doufali, že po dvou letech budou mít podstatné věci vyřešené: jazyk, práci či ubytování. Většina z nich však podle Deutsche Welle zápasí s německým jazykem a stěžuje si na komplikace ze strany německých úřadů. Navíc zjistili, že najít si bydlení je složité i pro samotné Němce, natož pak pro uprchlíky.