Merkelová jako Hitler. Turecký tisk tepe Německo za Armény
Turecký provládní i protivládní tisk v pátečních vydáních sdílí zlobu vůči Německu, jehož parlament ve čtvrtek uznal masakr Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu. Hlavní stránky několika listů zobrazily německou kancléřku Angelu Merkelovou s knírkem nacistického vůdce Adolfa Hitlera a palcové titulky vyzývají Němce, aby se za rozhodnutí parlamentu styděli.
„Naši bratři ve zbrani nám vpadli do zad,“ napsal provládní list Sabah s odkazem na spojenectví Německa a Osmanské říše během první světové války. „Tímto je osudové spojenectví, které započalo v první světové válce, minulostí. (...) Naši padlí vojáci se vzdali svých životů za Německo očividně zcela zbytečně,“ dodal.
Ein Blick auf die Zeitungen in der Türkei heute. https://t.co/txLTgjGnmm pic.twitter.com/icibIbjePt
— Jörgen Camrath (@uniwave) 3. června 2016
„Hanba vám,“ napsal pod fotografií německého parlamentu kdysi vůči vládě kritický deník Hürriyet, který se v posledních měsících názorově vedení země přibližuje. „Spolkový sněm přijal rezoluci o genocidě Arménů, kterou zasadil hluboké rány staletým vztahům s Tureckem,“ dodal Hürriyet s tím, že Berlín se dopustil genocidy přátelství.
„Styďte se!“ hlásá v němčině palcový titulek kemalistického deníku Sözcü, který zastává tvrdé postoje proti vládnoucí proislámské Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP). List otiskl na titulní straně také fotomontáž zobrazující Merkelovou s knírkem v nacistické uniformě a s nacistickou vlajkou v pozadí. V textu mimo jiné píše, že Hitlerovi potomci nařkli Turecko z genocidy. „Německo, které za druhé světové války spáchalo genocidu, při které zmasakrovalo šest milionů Židů, a které dodávkami zbraní (zakázané Straně kurdských pracujících) PKK otevřelo cestu k zabíjení našich dětí, nyní ratifikovalo takzvanou arménskou genocidu… zuříme,“ napsal list.
Turecko chystá další kroky
Deník Cumhuriyet, který zastává vůči turecké vládě kritické názory, zvolil v reakci na krok Německa podle DPA střízlivější postoj. Turecko se podle něj se svým postojem k masakru z roku 1915 ocitlo osamocené a AKP spolu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem prohrálo další diplomatickou válku.
Turecko v reakci stáhlo svého velvyslance ke konzultacím. Oznámil to turecký premiér Binali Yildirim a dodal, že „chybné rozhodnutí“ německého parlamentu má na svědomí „rasistická arménská lobby“. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zase v první reakci řekl, že rezoluce bude mít vážné dopady na turecko-německé vztahy.
Yildirim pak v pátek řekl, že Turecko další kroky chystá, nijak je ale neupřesnil. Vzájemné vztahy poškodil před nedávnem i exces s básničkou komika Jana Böhmermanna, který v ní označil tureckého prezidenta Erdogana za „kozom*da“.