Střelkyně z Kalifornie navštěvovala madrasu, tvrdí Pákistánci
Teroristické útoky
Střelkyně zabitá americkou policií po masakru v kalifornském San Bernardinu navštěvovala v Pákistánu náboženskou školu, takzvanou madrasu. Uvedla to dnes agentura AP s odvoláním na pákistánské tajné služby. Školu založila propagátorka konzervativní linie islámu.
Sedmadvacetiletá Tashfeen Maliková, která spolu s o rok starším partnerem Syedem Farookem ve středu zastřelila na vánoční besídce v budově střediska sociálních služeb 14 lidí, se podle vyšetřovatelů v poslední době radikalizovala a vyjádřila sympatie k radikálnímu hnutí Islámský stát (IS). Během svého pobytu v Pákistánu, kde se narodila, navštěvovala podle nejmenovaných představitelů tamních zpravodajských služeb ženskou madrasu ve městě Multán, kterou založila Fárhat Hašmíová. Provozovatelka sítě náboženských škol, které jsou kromě Pákistánu i na území USA či Kanady, se podle AP stala terčem kritiky za šíření postojů konzervativního islámu. Nyní žije v Kanadě.
Maliková, která část života pobývala i v Saúdské Arábii, se dostala do USA loni na vízum udělované partnerům a rodinným příslušníkům Američanů. Kvůli svému pákistánskému původu musela absolvovat obsáhlý pohovor a projít podrobnými prověrkami své minulosti, rodinných a pracovních vazeb či míst, která v životě navštívila. Její partner Farook byl synem pákistánských imigrantů narozeným v Chicagu.
Podle vyšetřovatelů se oba zradikalizovali až v poslední době a Farook byl v kontaktu s nejméně dvěma zahraničními radikálními organizacemi, včetně syrské An-Nusrá. O tom, že by teroristé ze zahraničí nařídili útok, při němž bylo dalších 21 lidí zraněno, nejsou podle policie důkazy.