2 Teroristické útoky ve Španělsku

Po Barceloně i útok v letovisku. Útočníci opásaní výbušninami najížděli na chodce

, SLEDUJEME ON LINE

Témata: , , ,

Po čtvrtečním útoku v Barceloně, během něhož teroristé najeli dodávkou do davu lidí a 14 jich zabili, se v noci na pátek odehrál ve španělském městě Cambrils další útok. Pětice pachatelů se snažila podobným způsobem najet do chodců. Policie zastřelila na místě čtyři útočníky, pátý podlehl svým zraněním. Teroristé z nočního útoku stihli zranit sedm lidí včetně jednoho zasahujícího policisty.

„Údajní teroristé jeli v Audi A3 a srazili několik lidí, než narazili na hlídku a poté začala střelba,“ sdělil podle agentury AFP mluvčí katalánské regionální vlády. Podle ministra vnitra katalánské regionální vlády Joaquima Forna mají obě události spojitost a úřady se domnívají, že pachatelé útoků byli členy téže teroristické buňky.

SLEDUJEME ON-LINE

Novější události sledujeme on-line zde


15:28 Řidič dodávky chtěl zabíjet bezvěrce
Podle policie sedmnáctiletý Maročan Moussa Oukabir psal dříve zprávy, ve kterých si přál zabíjení bezvěrců. Předloni měl na internetu napsat, že by „zabíjel bezvěrce a nechal jen muslimy, kteří se drží víry“.

14:58 Obětí se stal i tříletý chlapec
Podle španělského listu El País je jednou z obětí útoku v Barceloně i tříletý chlapec.

13:14 Řidič dodávky z Barcelony je stále na útěku
Žádný ze zadržených podezřelých neřídil dodávku, která najížděla do lidí na třídě La Rambla. Nadále pátrají po 17letém Moussovi Oukabirovi, bratrovi zadrženého Drisse Oukabira, sdělila katalánská policie.

13:01 Teroristé z Cambrils byli ozbrojeni mačetami
Poté, co útočníci narazili autem do policejní hlídky a několika chodců, se jejich vozidlo převrátilo na střechu. Následně z něj vylezli ozbrojení sekerami a mačetami. Policie je hned zneškodnila.

12:35 Počet obětí stoupl na 14 mrtvých
Žena z Cambrils zemřela na následky zranění. Jde o první oběť z Cambrils a čtrnáctou oběť včerejších teroristických útoků, napsal list El Mundo.

12:30 Byla identifikována první oběť barcelonského útoku
Čtvrteční teroristický útok v Barceloně nepřežil šedesátiletý Francisco López Rodríguez. Jména dalších obětí zazní ještě v průběhu dneška.

12:19 Facebook spustil aplikaci pro lidi zasažené teroristickým útokem
Sociální síť zpřístupnila uživatelům funkce, skrze které mohou hledat pomoc či naopak ji nabízet všem, které nějakým způsobem zasáhl teroristický útok v Barceloně a Cambrils.

12:03 Barcelona držela minutu ticha, Katalánsko vyhlásilo třídenní smutek
Na Katalánském náměstí v Barceloně se v poledne uskutečnilo pietní shromáždění svolané místní radnicí. Sešly se tam tisíce lidí. K tomuto aktu se mimo jiné v Bruselu symbolicky přidali členové Evropské komise. Německá kancléřka Angela Merkelová se s ohledem na čtvrteční útok dohodla se svým hlavním volebním rivalem Martinem Schulzem na jednodenním přerušení kampaně před zářijovými volbami.

11:25 Policie zadržela čtvrtého člověka
V souvislosti s teroristickým útokem policie zadržela čtvrtého podezřelého. Uvedla to katalánská policie. Zatím není jasné, zda jde o bratra již zadrženého Drisse Oukabira.

11:21 Real Madrid drží minutu ticha za oběti útoku
Hráči a trenéři španělského fotbalového týmu Real Madrid uctili oběti čtvrtečního teroristického útoku minutou ticha před začátkem tréninku .

11:14 Jeden z podezřelých nejspíše pomáhal s výrobou plynové bomby

Nejméně jeden z mužů zadržených ve čtvrtek se podle katalánského ministra vnitra Joaquima Forma účastnil aktivit v bytě ve městě Alcanar, kde se teroristé snažili vyrábět plynové bomby. Při explozi tam ve středu zahynul člověk a sedm dalších bylo zraněno.

11:02 Policie pátrá po bratrovi zadrženého Drisse Oukabira
Katalánský premiér Carles Puigdemont uvedl, že nejméně po jednom člověku policie dál pátrá. Podle televize RTVE je to Moussa Oukabir, bratr jednoho ze zadržených Drisse Oukabira. Právě hledaného muže policie podezírá, že mohl být řidičem vozu, uvedla televize.

10:44 Barcelona nebyla překvapivým cílem útoku, píše španělský tisk
List El Mundo upozorňuje, že podle španělských expertů je Katalánsko regionem, kde se odehrává radikalizace džihádistů rychleji než v jiných oblastech země. Z části za tím stojí fakt, že tam žije více muslimů a místní mešity nejsou pod dohledem úřadů. Přispívají k tomu ale i místní politici, kteří se starají spíše o nezávislost na Španělsku než o bezpečnostní témata, uvedl deník.

10:19 Teroristé údajně chtěli použít plynové bomby
Vyšetřovatelé incidentů v Barceloně a Cambrils věří, že do útoků ve Španělsku mohla být zapojena buňka až osmi lidí. Plánovali prý použít plynové bomby, uvádí na twitteru ČT24 s odkazem na agenturu Reuters.

10:08 Jeden z teroristů se před smrtí vysmíval policii
„Vstal, přeskočil plot a šel směrem k policistům. Vysmíval se jim, i přes jejich střelbu k nim pokračoval dál. Po několika dalších zásazích šel k zemi,“ popisuje britský svědek serveru The Telegraph zásah španělské policejní hlídky.

9:45 Teroristé z Cambrils byli opásáni falešnými bombami
Pásy s výbušninami, kvůli nimž zasahovali v Cambrils u vozidla útočníků pyrotechnici, byly podle ministra jen napodobeniny. Žádné další výbušniny se v autě ani okolí nenašly.

8:56 Policie zadržela třetího podezřelého
Policie podezřelého zadržela ráno ve městě Ripoll vzdáleném sto kilometrů severně od katalánské metropole. Podle španělských médií není dosud známa jeho státní příslušnost ani to, zda mohl být řidičem dodávky, která zabila 13 lidí a stovku dalších zranila.

7:59 Po včerejším útoku zůstává kritickém stavu 15 osob
Úřady nejprve hovořily o tom, že při útoku bylo zraněno 88 lidí. Po započítání těch, kteří se do nemocnic k ošetření dopravili sami, však jejich počet překročil sto. Panují obavy, že vzhledem k vážnému stavu některých zraněných může vzrůst počet mrtvých.

6:41 Mezi obětmi ani zraněnými nejsou Češi
Mezi mrtvými byli dosud identifikováni tři němečtí občané, Belgičanka a Ital. Podle francouzského ministerstva zahraničí bylo zraněno 26 Francouzů. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli čeští občané.

4:11 Na místě zasahovali i pyrotechnici
Kvůli výbušninám zasahovali pyrotechnici u vozidla útočníků, které zastavila až srážka s autem policejní hlídky. Provedli preventivní řízené výbuchy, aby trhaviny aktivovali a vyhodili je tak do povětří. Žádné výbušniny nenašli.

3:30 Zadržený Maročan a Španěl zřejmě nebyli řidiči dodávky
Španěl z africké enklávy Melilla a Maročan, které policie zadržela v souvislosti se čtvrtečním útokem, pravděpodobně neseděli za volantem dodávky, která najela do davu lidí. Španělská prokuratura dodala, že v minulosti neměli žádné vazby na džihádistické skupiny ani se nepodíleli na teroristické činnosti.

2:29 Část útočníků z Cambrils měla na sobě výbušniny
Někteří teroristé z pátečního útoku byli opásáni výbušninami, oznámila katalánská policie podle agentur AP a AFP. Policie je zneškodnila dřív, než je stačili použít.

1:57 Nevycházejte z domů, říká policie i úřady
Policie vyzývala obyvatele města Cambrils během zásahu, aby nevycházeli z domů. Cílem bylo, jak úřady naznačily, zmařit zřejmě další pokus o teroristický útok.

1:02 Policie zabila pětici teroristů
Španělská policie zastřelila čtyři muže podezřelé z terorismu v městě Cambrils. Další zemřel na následky zranění, oznámily bezpečnostní složky. Zatím není jisté, nakolik byla tato skupina provázaná s útokem v Barceloně.

0:45 Za útokem v Barceloně údajně stojí Islámský stát
K teroristickému útoku v Barceloně se přihlásila organizace Islámský stát. Oznámila to agentura Amak, kterou islamisté využívají jako svůj sdělovací prostředek. Šlo by zřejmě o první teroristický útok spáchaný ve Španělsku, ke kterému se tato skupina hlásí. Organizace nicméně bere za své v podstatě všechny incidenty podobného druhu páchané v posledních letech.

Ve Španělsku je zejména v době prázdnin i v nočních hodinách v ulicích plno lidí, včetně turistů. „Mezi druhou a půl třetí jsme byli na plážové promenádě. Slyšeli jsme střelbu a mysleli jsme si, že to musí být rakety, ale byly to výstřely,“ agentuře 20letý zaměstnanec restaurace Markel Artabe.

Čtěte také: Teroristický útok v Barceloně. Dodávka vjela do davu, 13 mrtvých a na 100 zraněných

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.