Učitelé by po 15 letech měli dostat půlroční volno
návrh poslankyně TOP 09
Někteří učitelé s více než patnáctiletou praxí by si mohli vybrat zhruba půlroční volno na studium a osobní rozvoj. Plánuje to navrhnout poslankyně Anna Putnová (TOP 09) jako pozměňovací návrh ke kariérnímu řádu učitelů, který projednává Poslanecká sněmovna. Ministerstvo školství to nevylučuje. Bude záležet na konkrétní podobě návrhu, řekla po čtvrtečním jednání sněmovního školského výboru náměstkyně pro legislativu Dana Prudíková.
Učitelé by při několikaměsíčním studijním volnu dostávali základní plat. Volno by schvaloval ředitel školy. „Nemohlo by se tak stát, že by mu najednou odešli dva až tři klíčoví lidé,“ řekla Putnová při jednání výboru. Předpokládá, že by toho využila asi desetina pedagogů. Mohli by si rozšířit vzdělání v kurzech při pedagogických fakultách, učitelé cizích jazyků by mohli vycestovat do zahraničí, pedagogové odborných předmětů by mohli strávit několik měsíců v praxi.
Obecně tuto myšlenku podpořili poslanci Petr Kořenek (ČSSD) i Jiří Mihola (KDU-ČSL). Bude podle nich záležet na konkrétním nastavení podmínek fungování tohoto volna. Podobný postoj zastává i ministerstvo školství. „Vnímáme, že tato myšlenka má podporu napříč politickým spektrem. Věřím, že se podaří najít formulaci, aby to vyhovovalo zákoníku práce. Musíme také spočítat, kolik by to stálo,“ řekla náměstkyně Prudíková.
O samotném kariérním řádu dnes poslanci podrobně nedebatovali. Plánují tak učinit 8. února na výjezdním zasedání ve Štiříně. Do té doby by mělo ministerstvo poslancům předložit návrh standardů popisujících kompetence učitelů v prvním a druhém stupni. Zatím by mělo být jasné, co má splňovat začínající a samostatný učitel. Nároky pro učitele ve třetím stupni, do něhož budou moci od roku 2021 postoupit nejlepší didaktici, budou vydány do čtyř let od schválení zákona. Parametry se ověřují v evropském projektu.