„Naši na to klekli.“ Babiš potvrdil autenticitu nahrávky

Nebyl to příkaz nebo úkol, hájí se Babiš

„Naši na to klekli.“ Babiš potvrdil autenticitu nahrávkyAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš potvrdil autenticitu nahrávky, kterou v neděli zveřejnila skupina Julius Šuman a z níž vyplývá podezření, že Finanční správa zlikvidovala přerovskou společnost FAU obchodující s pohonnými hmotami pod Babišovým dohledem. Babiš už v pondělí v e-mailovém v rozhovoru pro iHned uvedl, že Finanční správu nikdy neúkoloval a nahrávka je součást kampaně proti jeho osobě. Teď ale její autenticitu potvrdil v rozhovoru pro Lidové noviny, které patří do jeho svěřeneckého fondu.

„Na té pseudonahrávce je to konstatování, že se něco stalo, to není příkaz nebo úkol,“ cituje Babiše server Lidovky.cz. Na upřesňující dotaz potvrdil, že se jedná o jeho slova: „Moje konstatování. Neúkoluju tam Finanční správu, nikdy jsem to nedělal.“ V jakém kontextu nahrávka vznikla, kdy a kde věty pronášel, však neobjasnil.

„Netuším. Nevím, kolik bude nahrávek, naše země a média řeší jenom moje nahrávky, kauzu Čapí hnízdo, to je asi to nejdůležitější,“ omezil se Babiš na neurčité konstatování v rozhovoru pro LN.

Někdejší ministr na novém záznamu hovoří o firmě FAU, která se loni v říjnu dostala po zásahu Finanční správy do insolvence a o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony,“ říká Babiš na bezmála minutové nahrávce. „Jdeme po nich, protože to je zločinecká banda, která dluží státu asi 200 milionů na daních,“ řekl na nahrávce Babiš. Není jasné, kdy a s kým mluví.

V dřívějším emailovém rozhovoru pro iHned.cz uvedl, že „Finanční správa měla jasný důvod, proč si zajistila část peněz“. Podle Babiše dluží FAU více než miliardu.

Premiér žádá kontrolu postupu finanční správy

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádal ministra financí Ivana Pilného (ANO) o kontrolu postupu finanční správy v tomto případu. Podle premiéra je třeba prověřit, zda postup v případě firmy byl v souladu se zákonem a zda ministerstvo financí nezasahovalo do činnosti daňové správy v rozporu se zákony. Ministerstvo v reakci na výzvu uvedlo, že postup finanční správy v tomto konkrétním případu nyní vyhodnocuje Nejvyšší správní soud (NSS), kterému správa sdělila všechny argumenty a důkazy.

U NSS momentálně čekají na rozhodnutí dvě kasační stížnosti spjaté s firmou FAU, zjistila ČTK. Jednu stížnost podalo Odvolací finanční ředitelství, druhou Generální ředitelství cel. Úřady ve stížnostech hájí svůj postup vůči firmě. Krajský soud v Ostravě v minulosti rozhodl ve prospěch společnosti a rozhodnutí finanční správy i celníků zrušil.

Obchodník s pohonnými hmotami FAU vlastní sklad pohonných hmot v areálu přerovské společnosti Precheza z holdingu Agrofert, který donedávna patřil Babišovi a teď je součástí jeho svěřenských fondů.

Nahrávka vyvolává dojem, že Finanční správa jednala v Babišovu zájmu. Podle ministra vnitra a úřadujícího šéfa ČSSD Milana Chovance nahrávka jen potvrzuje správnost Babišova odvolání z vlády. Policie by měla říct, jestli je nahrávka pravdivá nebo ne, uvedl Chovanec.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce, aby o prověrce daňové správy byla informována vláda, případně i veřejnost. Z nahrávky podle něj vyplývá, že Babiš měl k dispozici informace z živých případů dozorových orgánů.

Ke kritice se připojil i šéf ODS Petr Fiala. „Babišovo ‚naši klekli na‘ zní jak ze žargonu podsvětí. Alespoň před volbami víme, co znamená jeho heslo ‚řídit stát jako firmu‘“, napsal Fiala na twitteru. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek považuje případ FAU jen za špičku ledovce. „Náhrady škod zaplatíme všichni. Ti, co jsou za škody odpovědní, však musí být potrestáni,“ uvedl.

Čtěte také: Odmítám, neslyšel jsem, nebudu komentovat, říká Babiš k nahrávce o FAU

Čtěte také: Z nahrávky vyplývá, že Babiš měl informace o živých případech, tvrdí Jurečka

Zaorálek: Zneužít stát pro likvidaci konkurenta? Takové Palermo tu ještě nebylo