Žalobce žádá pro Dalíka 7 let vězení za korupci u pandurů
Závěrečné řeči u soudu
Lobbista Marek Dalík by měl jít za údajnou korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu na sedm let do vězení. Výši trestu dnes v závěrečné řeči navrhl státní zástupce Jan Kořán. Podle něj by měl zaplatit také peněžitý trest ve výši téměř 22 milionů korun. Dalík vinu odmítá. Jeho advokát požaduje, aby byl zproštěn obžaloby.
Dalík se podle žalobce Kořána pokusil se o podvod, když předstíral, že může ovlivnit armádní zakázky. Kořán to dnes uvedl při závěrečné řeči u soudu, v které se zabýval také jednotlivými výpověďmi u soudu. Dalíkovu výpověď považuje za nepravdivou. Kritizoval také bývalého premiéra Mirka Topolánka, který se lobbisty zastával. Podle žalobce před soudem předvedl rétorické cvičení.
Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého Topolánkova poradce, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse, který v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl.
Státní zástupce hned v úvodu své řeči oznámil, že bude rozsáhlá. Návrh na výši trestu řekne až na závěr. „Obžaloba má za to, že se skutek stal, skutek je trestným činem a skutek spáchal obžalovaný,“ řekl Kořán. Žalobce také doplnil některé části obžaloby o nové výroky, které podle něj vyplynuly z hlavního líčení. V jedné části například upřesnil, že kromě předstírání vlivu na představitele vlády, Dalík předstíral i vliv na samotnou zakázku.
Státní zástupce také hodnotil výpovědi Dalíka a jednotlivých svědků před soudem. Dalíkova výpověď považuje za nepravdivou. Prý je v rozporu se svědky včetně těch, kteří vypovídali v jeho prospěch. Za účelovou nebo nevěrohodnou pak Kořán vyhodnotil výpověď tehdejšího náměstka ministryně obrany Martina Bartáka, který byl v minulosti obžalovaný v kauze korupce při nákupu armádních tatrovek. Soudy jej však pravomocně zprostily obžaloby.
Soud má rozhodnout v úterý
Bývalý premiér za ODS Topolánek zase podle žalobce předvedl rétorické cvičení, v kterém objektivní fakta zastíral subjektivními pocity. „Expremiér svým vystoupením nemohl přesvědčit nikoho, kdo se seznámil s důkazy,“ řekl Kořán v úvodní části závěrečné řeči, která trvala dvě hodiny. Pak přijde na řadu obhájce Tomáš Sokol.
Dá se očekávat, že se státní zástupce bude opírat o výpovědi zahraničních zbrojařů, kteří tvrdili, že úplatek byl potřebný k tomu, aby kontrakt pro českou armádu pokračoval. Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.
Pražský městský soud se kauzou zabývá zhruba rok a půl. Předpokládá se, že v případu rozhodne v úterý. Dalík se z obou dnů soudu omluvil. Vinu odmítá.
Lobbista Marek Dalík by měl jít za údajnou korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu na sedm let do vězení.