CNN: Brexit pošle britskou ekonomiku do kolen a donutí vládu k půjčkám
DŮSLEDKY BREXITU
Velká Británie bude nucena půjčit si dalších 58,7 miliardy liber (1,8 bilionu korun) v příštích pěti letech. Důvodem je zpomalení ekonomiky způsobené výsledkem referenda o opuštění Evropské unie. Informaci přinesla CNN s odkazem na Úřad pro rozpočtovou zodpovědnost.
Ekonomický růst se podle vládní agentury zpomalí na 1,4 %. To by značilo nejhorší hodnotu růstu od roku 2009. Ještě v březnu se přitom předpokládal 2,2% růst.
Ta dále odkazuje na ministra financí Philipa Hammonda, který varoval, že výrazně zpomalený růst je způsoben nejistotou (v kontextu brexitu) a vyšší inflací způsobenou poklesem ceny libry. Očekává se i oslabení investiční a spotřebitelské poptávky.
Vláda si během příštích pěti let bude muset vypůjčit o 122 miliard liber více, než na jaře očekávala, odhadl Hammond. Deficity rozpočtu tak budou klesat pomaleji, než plánoval Hammondův předchůdce George Osborne.
Pokud by referendum o odchodu Velké Británie z Evropské unie skončilo opačným výsledkem, tedy pro setrvání v unii, potenciální růst v příštích pěti letech by byl o 2,4 % vyšší.
Analýza byla zveřejněna ve středu jakou součást prvního vládního výdajového a daňového plánu od referenda. Plán předpokládá, že Británie opustí EU v dubnu 2019, že dojde k zpřísnění kontroly migrace a především ke zpomalení růstu obchodu.
„Jde o velmi křehkou situaci. Míra výdajů je nastavena tak, že vytvoří mnohem větší černou díru, než se předpokládalo,“ citovala CNN slova Fiony Cincottové, obchodní analytičky City Index.
Výsledek referenda o brexitu oslabil libru, která se oproti dolaru propadla o 17 % od 23. června. Vláda ekonomiku příštích pět let podpoří investicemi do inovací a rozvoje infrastruktury v celkové částce 23 miliard liber (728 miliard Kč). Ministr také potvrdil dosavadní plány na zvýšení minimální mzdy a snížení daně z firemních zisků.