1

Totální válku

Témata: , , , , , ,

Bohuslav Sobotka včera provedl to, co měl provést už v úterý. Demisi celé vlády v čele se sebou samým nahradil návrhem odvolat pouze ministra financí Andreje Babiše. Návrh už odešel na Pražský hrad. Mezi tím jsou čtyři dny úplně zbytečných zmatků, disputací o ústavním právu, zničená politická kariéra premiéra.

Obava z toho, že Miloš Zeman by jeho návrhu na Babišovo odvolání nevyhověl, byla zbytečně defétistická. Prezident má jednat bez odkladů. Je sice pravda, že Václav Klaus (a v roce 1997 zkusmo už Václav Havel s demisí Josefa Zieleniece) v podobném případě otálel, od té doby jsme ale chytřejší o nález Ústavního soudu, že prezident odvolává na premiérovo přání ministra bez zbytečných odkladů.

Tím ztraceným týdnem Sobotka nejvíc prospěl svému aktuálně úhlavnímu nepříteli. Neboť Babišovi nejde o nic tak, jako o odvedení pozornosti, o to, aby se podstata celého dnešního souboje převrstvila z ní rostoucími epizodami. Tou podstatou jsou dvě vážná podezření vůči ministrovi financí. Že krátil daně a že svého pohádkového majetku nenabyl výlučně legální cestou. Jednou, s časovým odstupem, bude pro zájemce o české jaro 2017 naprosto nepochopitelné to těkání, s nímž se od imperativu celé krize – ministře, vysvětli, nebo odejdi – neustále odbíhá jinam.

Kdyby skutečně hrozilo to, čeho se v úterý hrozil Sobotka, totiž legenda o umučeném Andrejovi, nelpělo by hnutí ANO na ostatních ministerstvech, jež dnes spravuje, ale napochodovalo by kolektivně do opozice.

ANO je ve skutečnosti až po uši ponořené v mocenských úvahách, Babiše přednostně zajímají jeho ministerstvo financí a ministerstvo spravedlnosti: finance kvůli Finanční správě a šetření dluhopisů, ministerstvo spravedlnosti pro možnost, že nějaký nástupce jeho superapologeta Roberta Pelikána by třeba inicioval odchod nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana kvůli důvodnému podezření, že státní zastupitelství zdržuje policejní obvinění v obecně docela přehledném případu Čapí hnízdo.

Jedno čínské přísloví praví, že lev vloží i do zabití myši plnou sílu. ČSSD se tak zatím nechová.

Místopředsedu strany a ministra vnitra Milana Chovance Babiš podezírá – a viděno Babišovou optikou celkem pochopitelně – z úniku skandální nahrávky Babišova rozhovoru s redaktorem MF DNES. Celkem pochopitelně proto, že Chovanec se v dnešní mocenské skvadře prokázal být jediným, kdo by na použití Babišových metod proti Babišovi měl nervy.

Ministr financí ale ministra vnitra přeceňuje. Když včera Chovanec spekuloval, kdo by na ministerstvo financí mohl přijít po Babišovi, připustil i jiného kandidáta za ANO, pokud prý to nebude hlavní účetní Agrofertu. Ale jestliže je ANO politickou divizí Agrofertu, o čemž nás přesvědčují průběhy sjezdů i výroky všech, doslova všech politiků ANO, kteří se k čerstvým Babišovým potížím vyjádřili, znamená člověk z ANO na ministerstvu financí to, že ministrem fakticky dál zůstává Babiš.

Stejně jako Chovanec se vyjádřil i druhý pretendent na křeslo předsedy strany po Sobotkovi, šéf diplomacie Lubomír Zaorálek. Jako by místopředsedové ČSSD od svého předsedy chytli nějakou nemoc, která zapříčiňuje, že jsou cca o týden pozadu za vývojem.

/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.