‚V Rusku je hybridní fašismus.‘ Co řekl Němcov chvíli před smrtí

Poslední rozhovor

‚V Rusku je hybridní fašismus.‘ Co řekl Němcov chvíli před smrtíNOVÉ
Boris Němcov Foto: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Pouze několik hodin předtím, než byl ruský opoziční předák Boris Němcov v pátek 27. února zavražděn na moskevském mostě – jen pár set metrů od zdí Kremlu, svěřil se novinářům z polské mutace Newsweeku se svými obavami ohledně dalšího vývoje Ruska. Čas se podle něho krátí a nebude trvat dlouho, než Ruská federace dokončí dlouhodobý proces proměny v plně totalitní fašistický stát. Jeho poslední rozhovor zveřejnil i britský Independent.

Svoji zpověď začal Němcov otevřenou kritikou poměrů v jeho zemi. „Nyní se potápíme. Všichni. Kvůli politice Vladimira Putina se země s nevídaným potenciálem potápí… Měli jsme našetřeno 500 miliard dolarů! A co máme teď? Dvojcifernou inflaci, pokles hodnoty rublu a odliv kapitálu – 150 miliard dolarů je nenávratně pryč,“ rozohnil se Němcov hned na začátku rozhovoru.

Čtěte také: Putinův kritik Boris Němcov byl zastřelen v Moskvě

Vražda Němcova: policie zadržela dva muže z Kavkazu

Podle Němcova se Západ – Evropa a Spojené státy – posouvají kupředu, zatímco Ruská vláda uvádí v platnost „zoufalá“ opatření jako regulace cen. Co je horší, Rusko zabředává do bratrovražedné a především nákladné války na Ukrajině a nesmyslné konfrontace se Západem. „Všichni cítíme dopady této šílené politiky. Proto chodíme do ulic. Je to protest proti kolektivní sebevraždě Ruska. A nepodněcuje to jenom opozice, podporují to všichni Rusové.“

Na to mu polský novinář opáčil, že i když Moskvou pochodovaly desítky tisíc lidí, je to pořád málo v porovnání s 80 % Rusů, kteří Putina podporují. Němcov se však nenechal vyvést z míry. Řekl, že přes všechny těžkosti, které dnes miliony Rusů pociťují na vlastní kůži, jich většina stále věří svému vůdci. Putin podle něj v posledních letech minimálně jednu věc dělal velice dobře – systematicky Rusům vymýval mozky.

Mnohokrát zopakovaná lež se stává pravdou

Nakazil je pocitem méněcennosti vůči Západu a vírou, že jediný způsob, jak ohromit svět, je ukazovat sílu, násilí a agresi. „Putin přiměl mé krajany nenávidět cizince. Přesvědčil je, že musíme obnovit sovětské pořádky a že pozice Ruska ve světě zcela závisí na tom, jak moc se nás svět bojí. Docílil toho propagandou v Goebbelsově stylu.“

Němcov však přiznal, že ze současného stavu nelze vinit pouze prezidenta Putina. Svůj díl viny podle něj nesou i další „gentlemani“ jako Konstantin Ernst (generální ředitel Prvního kanálu) nebo Dmitrij Kiseljov (vedoucí provládní agentury Rossija Segodnija). Pracují s jednoduchými principy Josefa Goebbelse: hrají na emoce a uplatňují poučku, že mnohokrát zopakovaná lež se stává pravdou. 

Čtěte také: Kreml má nový nástroj propagandy: web pro 34 zemí

Tato propaganda je namířena na prosté lidi. A je účinná. Právě účinností ruské propagandistické mašinerie si Němcov vysvětluje vysokou podporu Putina mezi lidmi. Podle něj je potřeba Rusům ukázat, že existuje alternativa a že tato Putinova politika vede k úpadku země. Zbývá však stále méně a méně času… 

Asi nejvíce znepokojující je prohlášení předního opozičníka, že se Rusko rychle mění ve fašistický stát. Propaganda funguje výborně a prý se objevují i zárodky útočných oddílů, podobně jako tomu bylo v nacistickém Německu. Dobře to prý šlo vidět na nedávných pochodech u příležitosti prvního výročí událostí na Majdanu.  

„Desítky tisíc žoldáků, zlodějů a všech možných pochybných existencí byly svezeny do Moskvy,“ říká Němcov. To podle něj mělo opozici zastrašit. Lidé prý přísahali, že budou potlačovat a dokonce zabíjet jakékoli rebely. Stejně jako v Hitlerově Německu.

Fašismus na Ukrajině? Nesmysl!

Polský novinář opět opáčil, že se ve veřejném prostoru objevily i názory, které tvrdí, že fašismus není v Rusku, ale na Ukrajině. „Fašismus na Ukrajině? Nesmysl,“ zněla Němcovova odpověď. Své stanovisko dále rozvedl – v Rusku je podle něj jedna strana, která stojí na kultu svého vůdce, a jednou za pár let se tam koná dojemná „parodie na volby“.

Na druhou stranu Němcov řekl, že samotného Putina za fašistu nepovažuje. Pouze prý cynicky využívá některé prvky z minulosti a mísí je s prvky jinými, čímž vzniká jakýsi „hybridní fašismus“. Po vnitropolitické situaci se zavražděný disident vyjádřil i k situaci za hranicemi. „Kreml využívá záležitosti týkající se menšin, jazyka a kultury, aby rozložil sousední země zevnitř,“ uvedl.

Reportér si dále otázal, jaké chce opozice ze zmíněných skutečností vyvodit východisko. Když se nespokojení Rusové pokusili vyjít do ulic, byli označeni za pátou kolonu a zrádce. Tady Němcov souhlasil a přiznal, že je realista. Ví, že Putin by žádný „ruský Majdan“ nedopustil a že se dlouho připravoval na situaci, kdy by se jeho vlastní lidé obrátili proti němu. Proto chce postupovat po malých krůčcích a klade si krátkodobé cíle: „I kdybychom získali jen pár křesel v městské radě, byl by to úspěch.“

Hybridy jsou extrémně odolné

Na budoucnost opozičník nahlížel se smíšenými pocity. Lidé si podle něj začínají uvědomovat, že za jejich problémy nemůže Západ, ale špatná politika současného vedení země. Na druhou stranu si uvědomuje, že Putin jen stěží změní současný kurs směřování země a domnívá se, že krizi na Ukrajině bude spíš dále prohlubovat a riskovat další sankce, než aby ze své pozice ustoupil. Bude dále investovat do armády a snažit se bránit zvyšování cen. Uvědomuje si, že vysoké ceny by mohly vyhnat lidi do ulic.

Rozhovor Němcov uzavřel tím, co řekl už dříve. Tedy, že je potřeba lidem ukázat alternativu. Ideu demokratického a otevřeného Ruska, které nepoužívá zločinné metody vůči vlastním lidem a okolním zemím. Ale uvědomuje si, že to bude náročné, protože ruský fašismus je hybridní…  A hybridy jsou extrémně odolné.

Čtěte také: Po Němcovově smrti nastupuje v Rusku strach

Sdílet:

Hlavní zprávy