Máme kalašnikovy, vzkazuje Putinův motorkářský gang
Noční vlci z Luhanska
„O Krym jsme se rvali jako první, nevěříme na příměří a jsme připraveni na všechno,“ vzkazují členové oblíbeného motorkářského gangu ruského prezidenta Putina. Takzvaní Noční vlci otevřeně mluví o tom, jak už déle než rok bojují po boku proruských separatistů. Ve svém klubu v Luhansku mají připraven znak „Ruského světa“ i kalašnikovy, píše AFP.
„Jsme připraveni na cokoliv. Nevěříme na příměří,“ vysvětluje pro AFP s nožem za pasem bývalý voják Vitali přezdívaný „Prokurátor“, který je největším lídrem odnože motorkářského gangu Noční vlci na východní Ukrajině. Ve svém luhanském sídle mají prý drsní motorkáři stále připraveny své kalašnikovy i řadu trofejí nasbíraných z bitev.
„Láska k vlasti, k mému území, to je prostě můj život,“ hrdě prohlašuje pětatřicetiletý Vitali a dodává, že jenom brání svoji zemi. Podle AFP lze motorkářské doupě v Luhansku, které je zároveň hlavní baštou proruských separatistů, snadno poznat. Zvenku ho totiž zdobí dvě poničené a ohořelé otočné části tanku. „Naše trofeje,“ směje se Vitali a vysvětluje, že rozbité tanky se podařilo zničit právě členům jeho gangu během bitvy s vládními jednotkami ve městě nedaleko Luhanska, Khryashchuvate. To se nyní nachází v totálních ruinách.
„Kdekoliv, kde jsou potíže, objevíme se jako první. Tohle byl i případ na Krymu.“
Vůdce a mnoho dalších členů z východoukrajinské odnože klubu bojovali po boku separatistů hned od začátku rusko-ukrajinského konfliktu. Většina jich pochází z Donbasu, řada dalších ale přijela separatisty podporovat přímo z Ruska nebo jiných bývalých sovětských států. „Kdekoliv, kde jsou potíže, objevíme se jako první. Tohle byl i případ na Krymu,“ tvrdí Oleg „Golova“, jeden z mnoha členů gangu, který přijel bojovat za takzvaný „Ruský svět“ z Běloruska a dodává, že i Putin jejich prvenství otevřeně uznal.
„Být Rus není národnost, je to stav mysli.“
„Bojovali jsme tady, když zde ještě nebyly ani žádné povstalecké síly. Z Khryashchuvate, přes Novosvitlivku, i v Luhansku. Rvali jsme se v podstatě klackama,“ potvrzuje i Roman „Vlk“, který je zodpovědný za vojenské operace celého gangu.
Ruský prezident se silnou podporou motorkářů rozhodně netají. Jejich hluboké vlastenectví otevřeně chválí a s hlavním šéfem Nočních vlků, jedenapadesátiletým Alexandrem Zaldostanovem, se už dlouho přátelí. Se skupinou motorkářů veřejně vystoupil v roce 2011.
Být Rusem je stav mysli
V motorkářském doupěti je uložen i kovový znak, který vytvořil největší boss celého gangu zvaný „Chirurg“, Alexandr Zaldostanov. Kombinuje dvojhlavého orla, bývalý carský symbol, který se začal znovu používat od pádu SSSR a také rudou hvězdu z dob Sovětského svazu.
„Být Rus není národnost, je to stav mysli,“ odhodlaně tvrdí Oleg „Golov“, podle něhož nově vytvořený znak prezentuje „to nejlepší z ruské historie“. „Sovětský svaz se zhroutil, sovětská identita zmizela. Ale lidé zůstali jednotní a nyní mají identitu ruskou,“ dodal s tím, že znak se bude používat hned, jak vznikne takzvaný „Ruský svět“. Ten by měl podle gangu zahrnovat především bývalé státy SSSR.
Šéf gangu Zaldostanov se zúčastnil i oslav anexe Krymu, kde přednášel na pódiu.
Pro-Russian politician Oleg Tsarev and leader of the Night Wolves Alexander Zaldostanov attend an „Anti-Maidan… http://t.co/gM2AjonfE5
— ПЕРЕВЕСЛО Кіровоград (@25006kr)
February 21, 2015
Čtěte také: Rusko pohrozilo Dánsku jaderným útokem na lodě
Motorkáři tvrdí, že během války proti Kyjevu zahynuli pouze tři jejich příslušníci. Jejich portréty nyní zdobí hlavní klubovou místnost společně s řadou náboženských ikon a vlčí kůží. Původní posilovna se prý změnila v hangár, v němž se pod ruskými vlajkami ukrývá okolo dvaceti motorek, ale také vzácných aut. Ty původně patřili luhanskému muzeu, které se dostalo pod palbu separatistů. Členové gangu vzácné kousky prý „ukryli“ před zločinci.
Čtěte také: Sankce zasáhly i Putinův oblíbený motorkářský gang
Americké ministerstvo financí na Noční vlky už dříve uvalilo sankce s tím, že se jeho členové účastnili bojů na Ukrajině i útoku na námořní velitelství v Sevastopolu. Šéfa Zaldostanova ale nechávali chladným. Během rozhovoru pro jedno moskevské rádio dokonce Obamovi poděkoval. Podle jeho slov jej přidáním na seznam sankciovaných osob ocenil za jeho úspěchy a služby mateřské zemi. ,,Už mi volala a gratulovala stovka lidí,“ chlubil se Zaldostanov.