Uprchlíky do Česka vybíral muž blízký Konvičkovi a Úsvitu

Zvláštní spojení

Uprchlíky do Česka vybíral muž blízký Konvičkovi a ÚsvituNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Salman Hasan, muž, který pomáhal vybírat křesťanské uprchlíky k přesídlení do Česka, má blízko k hnutí Úsvit i k Bloku proti islámu. Server iDNES.cz napsal, že muž například zorganizoval ve sněmovně spolu s Martinem Konvičkou seminář o hrozbách islámu. Iráčan Hasan, který dlouhodobě žije v Česku, vyznával původně islámskou víru, ale nakonec konvertoval ke křesťanství.

„V rámci naší osvěty s panem Hasanem spolupracujeme na přednáškách, kde se snažíme vysvětlit negativní vliv Islámu na naší kulturu. Propojil nás Blok proti islámu a pan Konvička,“ potvrdil informaci pro server iDNES.cz Jan Zilvar z Úsvitu. Jak Úsvit, tak Blok patří mezi protiislámsky zaměřená uskupení, která brojí proti uprchlíkům a požadují uzavření hranic.

Hasan spolupracoval s nadačním fondem Generace 21 a přímo v Erbílu vybíral křesťany vhodné k přesídlení do Česka. Z Iráku jich takto bylo přesídleno 89, z nichž 33 později vzalo svoji žádost o azyl zpět a 25 odjelo do Německa. Na hranicích ale byli zadrženi a německé úřady je plánují vrátit zpět do Česka. Celkem osm Iráčanů má ve čtvrtek na vlastní náklady odletět zpět do Iráku. Uvedli, že se jim tu stýská po domově.

S Generací 21 se ale Hasan rozešel. Její jednání označil za nestandardní a nelegální. Generace 21 si myslí, že právě Hasan Iráčany nabádal, aby z Česka odjeli a ukončili příjem pomoc. Důvodem podle Jana Talafanta z Generace 21 mohlo být, že byl ze seznamu odstraněn Hasanův bratr a jeho rodina. „Já osobně si myslím, že to souvisí s tím, že na ten seznam uprchlíků nebyl zařazen jeho bratr. Nebyl zařazen z formálních důvodů, nedodal potřebné doklady, takže to nebylo možné, podobně jako u jiných. A od té doby to začalo být komplikované,“ uvedl Talafant pro ECHO24.cz.

Kvůli odmítnutí azylu ze strany Iráčanů se ministr vnitra Milan Chovanec rozhodl projekt dočasně pozastavit. Ve čtvrtek se má záležitostí zabývat vláda, přičemž má na stole dvě varianty: pokračování programu a jeho ukončení.

Čtěte také:

Nespokojení uprchlíci. Kdo je nabádal k odjezdu do Německa?

Nespokojení uprchlíci zůstali v Německu. Zažádali si tam o azyl

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články