Nespokojení uprchlíci. Kdo je nabádal k odjezdu do Německa?

KŘESŤANŠTÍ IRÁČTÍ UPRCHLÍCI Z OKROUHLÍKU

Nespokojení uprchlíci. Kdo je nabádal k odjezdu do Německa?NOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Skupina iráckých křesťanských uprchlíků, která se rozhodla odjet z České republiky do Německa a zažádat tam o azyl, otevřela otázku, kdo při přesídlování udělal chybu a proč se skupina rozhodla projekt nadačního fondu Generace 21 opustit. Neshody začaly panovat také mezi lidmi, kteří se na začátku společně do pomoci iráckým uprchlíkům pustili. Nadační fond Generace 21 má podezření, že skupinu k odjezdu nabádal Salman Hasan, který nadaci na začátku velmi pomohl. Ten ale v poslední době činnost nadace ostře kritizuje a označil ji za nestandardní a nelegální.

Skupinu iráckých křesťanských uprchlíků k odjezdu z Česka přesvědčila nějaká třetí osoba, uvedl Martin Frýdl, mluvčí nadace Generace 21, která přesídlení uprchlíků organizovala. V podobném duchu se pro Český rozhlas Plus vyjádřil i ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Třetí osobou by podle některých náznaků mohl být Salman Hasan, který nadaci pomáhal přímo v uprchlických táborech v Iráku. Podle koordinátora projektu Jana Talafanta jsou za rozkmotřením osobní důvody.

„Nemůžeme to vyloučit, ale nevíme to,“ odpověděl Talafant na otázku, zda za stažením žádosti o azyl a odjezdem skupiny uprchlíků do Německa stojí právě Salman Hasan. Hasan byl podle něj s uprchlíky v kontaktu a snažil se je přesvědčit o ukončení spolupráce s nadací. „Hlavně jim říkal, aby ukončili ten příjem podpory od nadace Generace 21,“ uvedl pro deník ECHO24.cz Talafant.

Sám Hasan ale odmítá, že by skupinu k odjezdu nabádal. Naopak jim pomáhal shánět bydlení, skupina totiž podle jejich slov nechtěla využít byty, které jim nabídl fond. „Nikoho jsme k opuštění České republiky nepovzbuzovali, naopak jsme jim radili, aby tady zůstali a hledali jsme pro ně místo, kde by zůstali, protože byty odmítli. Pokud někdo tvrdí jakýkoli opak, pak neříká pravdu,“ uvedl Hasan pro deník ECHO24.cz a popisuje, jak se skupina uprchlíku z Okrouhlíku chtěla setkat s českou vládou, po které chtěli, aby za ně převzala odpovědnost.

Čtěte také: Nespokojení uprchlíci zůstali v Německu. Zažádali si tam o azyl

Podle Hasana sami uprchlíci už nechtěli dále spolupracovat s Generací 21. A to je také s největší pravděpodobností vedlo k odjezdu do Německa. „Chtěli bychom zůstat v České republice, žít tady celý život dokud nezemřeme, ale chceme, aby zodpovědnost převzala česká vláda. A už ne Fond Generace 21,“ napsali Hasanovi podle jeho slov uprchlíci v SMS zprávě.

Na začátku celého projektu byla společná myšlenka pomoci křesťanským uprchlíkům v Iráku. Nadace Generace 21 potřebovala někoho zkušeného přímo v uprchlických táborech, Salman Hasan a jeho organizace International Christian Outreach Ministry (ICOM), která operovala v uprchlických táborech a znala místní situaci, zase potřebovala někoho, kdo bude komunikovat s českou vládou.

Hasanův bratr a změny v seznamu

„Hasan nám v té první fázi ohromně pomohl tím, že pracoval v těch uprchlických táborech, znal ty lidi, doporučoval ty lidi, seznamoval nás tam s dalšími kontakty, za což jsme mu vděční,“ popsal začátek spolupráce s Hasanem Talafant, díky které se do České republiky dostalo 89 běženců.

V polovině března začal Hasan veřejně vystupovat proti nadaci. V rozhovoru pro Parlamentní listy rovněž uvedl, že Generace 21 se chová nestandardně a nelegálně a že Hasana a ICOM záměrně obchází. Hasanovi vadilo, že po příjezdu jednotlivých skupin uprchlíků do České republiky byl vyloučen z komunikace v médiích. Nadace také podle Hasana ze seznamů uprchlíků, kteří měli zamířit do Česka, mazala jména lidí z nebezpečných zón a nahrazovala je bohatými lidmi. Dalším důvodem bylo to, že Talafant údajně ze seznamu odstranil i jméno Hasanova bratra a jeho rodiny.

Právě situace kolem Hasanova bratra je podle Talafanta důvodem, proč vystupuje proti práci celé nadace. „Já osobně si myslím, že to souvisí s tím, že na ten seznam uprchlíků nebyl zařazen jeho bratr. Nebyl zařazen z formálních důvodů, nedodal potřebné doklady, takže to nebylo možné, podobně jako u jiných. A od té doby to začalo být komplikované,“ uvedl Talafant.

Kvůli pětadvacetičlenné skupině, která opustila bydlení na Jihlavsku, pozastavil ministr Chovanec projekt na přesídlení křesťanských uprchlíků do České republiky. Budoucností projektu se bude ve čtvrtek zabývat vláda.

Čtěte také: Uprchlíky jsme před odjezdem do Německa odrazovali, tvrdí nadace

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články