Poslanci do klece. Kvůli kožešinám se nechají i zavřít

Zákon o kožešinových farmách

Poslanci do klece. Kvůli kožešinám se nechají i zavřítNOVÉ 2
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Poslanci, kteří by měli v květnu rozhodovat o zákonu, který zakazuje kožešinové farmy, využívají mediálního zájmu protestu Obránců zvířat. Ti, zavření v kleci až na dvanáct hodin, proti farmám protestují a požadují jejich zrušení. Do takové klece se nechal na krátko zavřít například poslanec Martin Komárek z hnutí ANO a uvažují o tom i další. 

Martin Komárek se v kleci nezapomněl vyfotit a fotku v kleci okamžitě sdílel i na sociálních sítích. Je však zároveň jedním z předkladatelů novely zákona o zákazu kožešinových farem a jedním z mála poslanců hnutí ANO, kteří zákon od počátku podporují. Podle organizátorů protestu tam však strávil jen chvilku, ale plánuje se do klece ještě vrátit. Další, kdo přemýšlí o tom, že v kleci chvíli pobude, je poslankyně TOP 09 Markéta Adamová, která pro Echo24 řekla, že je to výzva a určitě ji zváží.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Není to zdaleka první protest Obránců zvířat s cílem ukončení provozu kožešinových farem v České republice. Již v březnu organizátoři poslali výzvu přímo předsedovi hnutí Andreji Babišovi a jeho poslancům, aby zákon, jehož předkladateli jsou poslanci Robin Böhnisch, Roman Sklenák oba z ČSSD, Jiří Koubek a Miroslav Kalousek oba z TOP 09, Jiří Junek (KDU-ČSL), Jiří Dolejš z KSČM a právě Martin Komárek z ANO, podpořili. Byli to totiž právě především poslanci hnutí ANO, kteří v prvním čtení hlasovali proti.

Hnutí ANO otočilo

Po prvním hlasování a poté, co sociálními sítěmi proběhla fotografie Babišovy partnerky Moniky v norkovém kožichu, Andrej Babiš a pod jeho vlivem i ostatní poslanci, otočili. Oficiálně tvrdili, že je ke změně postoje přesvědčila videa, kde je vidět, jak jsou zvířata týrána. „Pro mě je to jasně řešitelný problém. Já jsem proti chovu těchto zvířat a proti zabíjení zvířat. Myslím si, že jsem poslance přesvědčil. Jedná se o 9 farem a 20 zaměstnanců. Podpoříme to, protože je to tak správně,“ uvedl dříve Andrej Babiš ve videu, které zveřejnil na svém Facebooku.

Petici na zákaz farem podle organizátorů již podepsalo zhruba 20 poslanců. Mezi nimi například právě Marin Komárek z hnutí ANO. Právě on byl jedním z mála poslanců za hnutí ANO, který zákon od počátku podporoval. Podpis pod petici na zákaz farem dále přidal například Jiří Mihola z KDU-ČSL, Markéta Vernerová z ČSSD nebo Petr Adam z hnutí Úsvit. Právě to z počátku pro podporu zákona nehlasovalo. Celkových podpisů pod peticí je podle jedné z organizátorek Barbory Trnkové už kolem čtyřiceti tisíc.

Jediné řešení je úplný zákaz

Poslanci by o tom, zda kožešinové farmy podpoří nebo vyslyší protestující a budou hlasovat pro jejich zákaz, mohli rozhodnout již dnes. Hlasování však mohou také odložit až na červen. Také zatím stále není jasné, v jaké podobě zákon případně projde. Ve hře je i pozměňovací návrh, kterým by byly kožešinové farmy povolené, ale musely by mít tzv. certifikát programu „WelFur“, bez něhož by podnikat nesměly. To by měla pravidelně kontrolovat Státní veterinární správa. Druhý pozměňovací návrh dokonce hovoří o tom, aby v tuzemsku nemohly vznikat žádné nové farmy, tedy aby zde fungovalo oněch současných 9 farem.

Ani s jedním však Obránci zvířat nesouhlasí a zasazují se o to, aby zákon prošel v původním znění a farmy byly úplně zakázány. Nic jiného podle nich nemá smysl.

„Problém není jen zabíjení, ale i samotný chov divokých zvířat, která absolutně nejsou přizpůsobená na klece. Jde o lišky a norky a to jsou šelmy, které mají v přírodě stálá teritoria,“ uvedl pro Echo24 předseda organizace Obránci zvířat Marek Voršilka. Podle něj nepomáhají ani kontroly Státní veterinární správy, a proto jiné řešení než úplné zrušení zabíjení nevidí.

Čtěte více: ANO kličkuje kolem zákona o kožešinových farmách, teď chce zákaz

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články