5 Film z Karlových Varů v kinech

Chlapi nepláčou? Veteráni se vypořádávají s traumaty jugoslávské války

NOVÉ

Témata: , ,

Do kin 5. října vstupuje jeden z nejvýraznějších filmů letošního karlovarského festivalu, který zde navíc měl celosvětovou premiéru. Balkánský koprodukční snímek Chlapi nepláčou, který je originálním epilogem traumat jugoslávské války, si z Varů odnesl Zvláštní cenu poroty. Drama režiséra Alena Drljeviće se odehrává v opuštěném horském hotelu, kde probíhá psychologický experiment s válečnými veterány.

Válečné konflikty z 90. let zanechaly kromě viditelných stop v krajině bývalé Jugoslávie také rány ve vzpomínkách všech rozeštvaných národů, přičemž každý z nich minulost interpretuje po svém. Když se tedy necelých 20 let po ukončení války sejde v jednom odlehlém hotelu na několikadenním terapeutickém sezení rozmanitá skupina veteránů, schyluje se k dramatu.

Film je hraným filmovým debutem dokumentaristy Alena Drljeviće. Jsou to právě jeho zkušenosti s filmovým dokumentem, které dodávají filmu na jeho syrovosti a působivosti. Drljevićovi se navíc do snímku podařilo obsadit ty nejlepší balkánské herce. I proto si film během světové premiéry na karlovarském festivalu vysloužil řadu pozitivních recenzí jak od českých, tak zahraničních novinářů.

200 tisíc diváků v kinech

Film Chlapi nepláčou vstupuje do kin pod hlavičkou distribučního labelu KVIFF Distribution, na kterém spolupracují tři partneři: Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, Česká televize a společnost Aerofilms. Tento label do tuzemských kin uvedl filmy jako Mládí, Boj, Tohle je náš svět, Neonový býk, Rodinné štěstí, Paterson nebo Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho. Filmy do kin dosud přilákaly více než 200 tisíc diváků.

„KVIFF Distribution dokázal, že naše představa, jak do kin přivést zajímavé filmové tituly a upozornit na ně diváky, byla správná. Smyslem labelu od počátku měl být přesah festivalového programu do širší distribuce,“ řekl k tomu prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.

Aktivity labelu v červenci 2016 rozšířila akce Vary ve vašem kině, která i letos přinesla do kin bezprostředně po skončení festivalu tři uvedené snímky. Byla mezi nimi romantická komedie Pěkně blbě, která celý festival zahajovala, thriller Dvojitý milenec a drama Axolotl Overkill.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Nudný život řidiče? Jarmusch natočil protilék na temnotu, akci a drama

Vítěz karlovarského festivalu s rozpočtem 5 tisíc euro vstupuje do kin

‚Termín Karlových Varů nepřesuneme, s festivalem je příliš úzce spjatý‘

Do Varů jsme jeli na rodinnou dovolenou, říká režisér vítězného filmu

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl".

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.