Dánský mediální skandál: bulvár zneužil kreditky královské rodiny
Osm lidí před soudem
Největší mediální skandál v historii země, popisují dánská média aféru kolem bulvárního týdeníku Se og Hør. V roce 2014 totiž vyšlo najevo, že se redaktoři týdeníku dostali k citlivým údajům o transakcích na účtech královské rodiny. Za skandál ne nepodobný kauze kolem britského News of the World obvinila nyní policie osm lidí, včetně tří šéfredaktorů, kterým hrozí až šest let vězení. Informuje o tom dánský The Local.
Když si dánský princ Joachim bral Francouzku Marii za ženu v roce 2008, plánoval po veřejné svatbě klidné a tajné líbánky v Kanadě. Novomanželům proto muselo vrtat hlavou, jak se dánský reportér, který se objevil u jejich soukromé rezidence, dozvěděl o pečlivě utajené dovolené. Na otázky mu však slušně odpověděli. Po šesti letech však vyšlo najevo, jak to bylo. Bulvární novináři se dostali k informacím o kreditních kartách nejen královské rodiny, ale i dalších celebrit.
Redaktoři bulvárního týdeníku Se og Hør podle policie využívali pracovníka firmy Nets, která mimo jiné zprostředkovává karetní platby. Ten jim poskytoval informace o transakcích na platebních kartách významných osob. Tyto údaje pak používali k „odhalování“ senzačních kauz a k pořizování exkluzivních fotografií.
Na roky trvající zneužívání cizích karet upozornil v roce 2014 ve své knize dánský novinář Ken Rasmussen, který býval zaměstnancem Se og Hør. Podle něj pracovník Nets od roku 2008 do roku 2012 systematicky kvůli novinářům porušoval bankovní tajemství
Tehdy v týdeníku působil jako šéfredaktor Niels Pinborg, který po odhalení okamžitě rezignoval, spolu s ním byli suspendováni i současní a bývalí reportéři, kteří působili v ostatních médiích. Začaly se hromadit další obvinění, Se og Hør prý měl kontakty i u aerolinek, od které prý získával informace o známých pasažérech. Kontakt měli údajně i v kodaňské nemocnici.
Po důkladném vyšetřování nyní policie obvinila osm lidí, je mezi nimi i mediální skupina Aller Media, která bulvární týdeník vlastní. K soudu jdou také tři bývalí šéfredaktoři listu. Všichni jsou obvinění z porušení dánského zákona o kyberzločinu a ochraně údajů. Hrozí jim čtyři až šest let vězení.
Bulvární týdeník Se og Hør pravidelně nabízí peníze čtenářům za fotografie, tipy a informace o členech královské rodiny a dalších celebritách. Zřídila kvůli tomu speciální telefonní linku, kontroverzní praktice se říká tzv. žurnalistika šekové knížky.
Média kauzu spojují se známým skandálem kolem Murdochova News of the World. Britský týdeník roky odposlouchával členy britské královské rodiny, politiky, známé osobnosti i rodiny vojáků a zavražděných lidí – celkem šlo až o 5795 lidí. Po odhalení skandálu musel týdeník v roce 2011 skončit.