Jourové hrozí, že neprojde. V zákulisí se horečnatě vyjednává

POTÍŽE V BRUSELU

Jourové hrozí, že neprojde. V zákulisí se horečnatě vyjednáváAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Věra Jourová je dál v nejistotě. Podle dopoledních informací České televize bude muset znovu na slyšení před europoslance, kterým nestačily ani její dodatečné písemné odpovědi. Předvolat si českou kandidátku na eurokomisařku plánuje přinejmenším výbor pro Občanské svobody a spravedlnost.

Čtěte také: Žurová ani Džourová: Babišovo podnikání jsem nikdy neřešila

„Je to v tuto chvíli stále otevřené. Víme, že jsou ve hře čtyři výbory. Uvidíme, zda se nám to podaří zahladit,“ řekl po poledni v rozhovoru pro ČT europoslanec za ANO Pavel Telička. Dodal, že v zákulisí se o tom, zda Věra Jourová projde, horečně vyjednává. „Věra Jourová se trošku stává rukojmím evropské šachové partie,“ naznačil Telička širší politický rámec.

Jourová se v budoucí Evropské komisi vedené Jeanem-Claudem Junckerem uchází o resort spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovnosti pohlaví. Před čtyřmi výbory odpovídala minulou středu. Poslanci od ní v neděli dostali písemné odpovědi na celkem 32 nejrůznějších dodatečných otázek.

„Frakce Nigela Farage a komunisti o ní chtějí okamžitě hlasovat. A zamítnout ji.“

I když oficiální výsledek, zda u europoslanců uspěla, má zaznít až odpoledne, podle kuloárních informací zpravodaje ČT v Bruselu ji odmítá nechat projít Výbor pro občanské svobody a spravedlnost.

Další grilování Jourové chce frakce, kde je ODS

Bruselské zákulisí ohledně Věry Jourové načrtl europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL, který je členem tohoto výboru. „Frakce Nigela Farage a komunisti o ní chtějí okamžitě hlasovat. A zamítnout ji. Pak jsou konzervativci, mezi nimi i ODS, kteří si ji chtějí pozvat ještě na jedno slyšení. A potom tu jsou socialisté, lidovci a liberálové, kteří chtějí o eurokomisařích jednat jako o celku,“ uvedl Zdechovský pro ECHO24.cz. Klíčové jednání zástupců všech čtyř výborů, před kterými Věra Jourová vystoupila, začalo ve 13 hodin.

Čtěte také: Jmenování Jourové se zdrží, politologové ji vesměs chválí

Po pondělním nezvládnutém slyšení je nyní nejslabší členkou Junckerova týmu slovinská expremiérka Alenka Bratušeková, která má zastávat funkci místopředsedkyně komise pro energetickou unii. 

Potíže také v pondělí udělal kulturní výbor Maďarovi Tiboru Navracsicsovi. Uvedl, že kandidát může být unijním komisařem, nesouhlasil ale s tím, aby měl na starost celou šíři navrhovaného portfolia, které zahrnuje vzdělání, kulturu, otázky mládeže a občanství. 

Velká pozornost se soustředí především na dva zamýšlené komisaře s ekonomickými resorty, kteří minulý týden narazili. Jedná se o Brita Jonathana Hilla, který si dnes slyšení před poslanci zopakuje a Francouze Pierra Moscoviciho, který také odevzdal písemné doplňující odpovědi. 

Své závěrečné formální stanovisko by měl Evropský parlament zveřejnit zřejmě až ve čtvrtek a je možné, že do poslední chvíle budou parlamentní politické frakce tvrdě vyjednávat. O komisi jako celku pak má plénum europarlamentu hlasovat na konci října tak, aby Junckerova komise mohla od listopadu začít pracovat. 

Čtěte také: Nový post Jourové? Měsíčně 600 tisíc a penze

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit